Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

25. července 2012

Tvůrčí tým ve hrách

7/25/2012 Posted by Nikola Bornová ,
Co to vlastně je ten Game Designer? A co dělá ten executive producer? Na co je vám v týmu nějaký Character artist?


NOTE - psáno v roce 2006, mírně aktualizováno 2012.

Lidi se mě často ptají: "Hele, co ty to vlastně na těch hrách děláš?"

"Jsem designérka, designuji hry," odpovídám.

"Aha..." reaguje devadesát procent lidí a následuje takový ten pohled jako kdybych plynnou mandarýnštinou řekla, že jsem z Pluta.


Málokdo prostě tuší, jak výroba hry skutečně probíhá a kolik specialistů je tam potřeba. Většinou si představují, že je to pár nadšenců, kteří se sejdou v garáži a "naprogramují tu hru". Všichni jsou překvapení když zjistí, jak velké týmy na hrách v současné době pracují (klidně i 100+ lidí), kolik to stojí (větší tituly i desítky miliónů dolarů) nebo jak dlouho vývoj jednoho titulu trvá (běžně dva až tři roky, ale i déle). A už vůbec netuší, co tam kdo dělá.

Podívejme se tedy, jak vypadá klasický vývojářský tým...

Ejhle, i samotní vývojáři v tom mají trochu guláš. V různých týmech mají některé funkce rozdělené o dost jinak než v jiných a i s jejich názvy si často dělají, co chtějí. Přesto se pokusím sestavit aspoň přibližný přehled podle svého nejlepšího vědomí (svědomí nemám, vyvíjím přece hry).

Přehled je trochu zjednodušený, aby se v něm vyznal i někdo, kdo o tvorbě her opravdu nic neví.

Vývojářský tým se dá rozdělit v podstatě do tří částí - Art, Design a Program. Ve většině firem to tak také funguje - je grafické oddělení (neboli Art), designové oddělení (neboli Design) a programátorské oddělení (Program), vše s vlatním leadem neboli vedoucím.


Design
U filmu by sem asi patřil režisér, scénárista a střihač.

Designéři stojí za základní myšlenkou hry - vymyslí o čem to vlastně má být, jak se má připavit aby se dobře hrála a pokud možno i jaké USP (Unique Selling Points) bude hra mít, aby jí někdo koupil. Píší scénář, vytváří gameplay (co se ve hře vlastně bude dělat), dělají základní návrhy levelů a nestvůr, skriptují různé situace ve hře (ve speciálním zjednodušeném jazyce píší kudy chodí potvory, kde má co vybuchnout, které dveře se jak otvírají atd.).

Designer je takový všeuměl a kreativní mozek, který dělá návrh celé hry a jejího příběhu a pak to implementuje do herního enginu. Oblíbená charakterizace designera je, že to je "ten co umí všechno, ale nic pořádně".

Game designer - vymýšlí základní obsah hry a herní náplň (co se ve hře dělá, jak se bude ovládat, jaké zbraně ve hře mají být a jak mají účinkovat, jak se mají chovat nepřátelé, jak jsou propojené levely atd.).

Scénárista - rozvíjí příběh celé hry, píše dialogy, případně i připravuje storyboardy pro cutscény.

Level designer - měl by to být člověk, který vymýšlí jednotlivé levely ve hře, připraví mapky pro grafika a pak do nich i píše skript. V některých týmech se ale level designer říká i člověku, který level přímo modeluje nebo dokonce který level vyrábí a zároveň i skriptuje (to může jít např. u real-time strategií, kde do určité míry jen skládá mapu z připravených dílů a pak do něj dopisuje skripty).


Art
Ve filmovém tvůrčím týmu by sem zřejmě patřil kameraman, osvětlovač, choreograf, výprava, vizuální efekty a kostýmy.

Grafické oddělení se stará o veškerou grafiku ve hře. Modelují a texturují levely a potvory, animují postavičky i všechno ostatní co se ve hře hýbe, dělají grafické efekty (výbuchy, ohně, efekty kouzel...) a případně i dělají cutscény, neboli filmečky mezi jednotlivými herními pasážemi. Jsou to v podstatě umělci, kteří nepracují se štětcem ale moderními technologiemi.

Concept artist -  2D grafik, který umí velmi dobře kreslit/malovat a dělá po domluvě s designerem obrázky potvor a různých částí levelů. Jeho obrázky pak slouží jako předloha při tvorbě modelů a textur a také k vytváření celkové atmosféry a barevného lazení hry.

Level grafik - též zvaný "levelář" modeluje levely, ve kterých se hraje - vyrábí budovy, auta, stromy, ulice, magické jeskyně atd. podle návrhu od designera a atmosférických obrázků od concept artisty. V některých týmech a u některých her funkce levelového grafika a designéra splývají. U velkých her už jsou zvlášt "assetáři", tj. grafici, co se soustředí na výrobů jednotlivých samostatných assetů (auta, stromy, bedýnky...), které pak level grafici a level designeři používají pro vytváření levelů.

Texturář - připravuje textury pro různé předměty, potvory atd. Není to jen o tom kreslit postavičkám "kůži" a oblečení a zdem povrch, dnes už se musí dělat speciální textury pro to, jak se má který povrch lesknout, jak se na něm má lámat světlo atd.
Character artist - modeluje potvory do hry podle návrhu od designera a nákresů od concept artisty. Někdy je pak i sám animuje (jeho funkce pak splývá s animátorem).

Animátor - připravuje animace potvor a různých pohyblivých předmětů ve hře. Často také připravuje animace do cutscén. Animace lidských postav už se jen málokde dělá ručně, častěji se vytváří pomocí motion capture (to je když se pomocí specilního zařízení snímá pohyb herce a ten se pak přenese do počítače na vybraný model, viz třeba Andy Serkis a jeho Glum v Pánovi prstenů) a animátor je pak upravuje aby na model správně "sedly". Animace samozřejmě není jen o hýbání modelem, ten musí mít nejdřív za sebou tzv. rigging, tj. vytvoření "kostry" z mnoha kloubů, které jsou mezi sebou složitě propojeny v určité hierarchii.


Program
Technicky zaměřené oddělení, které upravuje koupený herní engine nebo ho přímo vytváří (engine je to na čem hra běží, jakási "střeva"), kóduje gameplayové prvky, připravuje skriptové šablony pro designery, píše složitější skriipty, řeší technické problémy, připravuje instalátory, upgraduje technologii (zlepšuje a rozšiřují možnosti enginu atd.), programuje umělou inteligenci atd.

Gameplay programmer - základní programátorská síla hry. Připravuje v programovacím jazyku většinu herních pravidel, podle kterých se hra řídí. Jak fungují zbraně, skákání, chození atd.

AI programmer - programuje chování entit ve hře - jak reagují na hráče a sami na sebe, co mají dělat v které situaci, jak interagují s prostředím, dělají základní šablony AI pro jednotlivé druhy postaviček atd.

Shader programmer - píše a vylepšuje shadery - to je technologie, která umožňuje vykreslování grafiky a všemožné efekty - právě shadery jsou alfou a omegou moderní grafiky. Shader dělá to, že se nějaký povrch leskne, že má nerovnosti, že mezi listím pronikají paprsky slunce nebo že particle ohně může vypadat jako oheň.

Editor programmer - dělá a vylepšuje editor, v kterém se hra tvoří (pokud máte štěstí a nějaký editor máte). Musí umět nejen dobře programovat, ale i rozumnět tomu, jak správně a logicky rozmísťovat jednotlivá menu a podmenu tak, aby se v nich dobře pracovalo.

Server programmer - v posledních letech na důelžitosti extrémně rostoucí úloha. Programuje to, jak se tvoří online Leaderboardy (žebřížky score apod.), řeší způsob jakým spolu počítače komunikují při multiplayeru, implementuje případnou DRM, jak se hra automaticky patchuje, jak se vytvářejí online oknta atd.
Další funkce u programátorů se všemožně prolínají a obvykle se ani nijak nejmenují. Někteří píší a upravují fyzikální zákony ve hře, další dělají podporu při různých pádech a chybách hry,  vylepšují skriptovací jazyk pro designery atd.

Samozřejmě jsou také nutní programátoři, kteří se starají o kód hry pro konzole (Xbox 360, Playstation 3...) a věci s konzolemi spojenými (Xbox Live atd.

***

Člověk by nevěřil, co všechno se ve hře musí dělat, že? A to jsem tu vyjmenovala jen základní pozice. Jsou tu ještě další funkce - skladatel dělající herní hudbu, sound designer připravující a rozmísťující zvuky, producent a project manager řídící a organizující práci, web administrator spravující firemní web, sys admin, který se stará o firemní počítače a síť, lidé potřební pro samotné řízení a fungování firmy (CEO, účetní...)... V pozdější fázi vývoje nastupují herci, kteří namluví dialogy atd.

A pak tu máme samozřejměveliký tým publishera, který se stará o marketing, vydání hry, community management...

A samozřejmě testery, ti jsou extrémně důležití.

A externí týmy pomahající se vším, co se nestíhá.

Nakonec hru dělá klidně i několik set lidí.

Ještě se divíte, proč moderní hra stojí tolik peněz?