Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

22. března 2011

Amazon Appstore - záchrana českých vývojářů?

3/22/2011 Posted by Nikola Bornová , , ,

Android Market je obchod, ve kterém si můžete kupovat aplikace (tedy i hry) pro vašeho miláčka - smartphone nebo tablet s operačním systémem Android. Ještě nedávno byli čeští uživatelé odkázáni jen na free aplikace, ale tomu je díkybohu konec a jsou nám zpřístupněny i placené programy.
Česká republika je v oblasti IT mimořádně vyspělá země, milovníků zeleného robůtka jsou tu spousty a tak to vypadá jako dokonalá živná půda pro vývoj skvělých aplikací a her, které udělají díru do světa.
Je tu ale jeden háček...Jestli dobře počítám, plnohodnotný Android Market je dostupný ve 35 zemích. Z nich má ale 5 vytaženého černého Petra - uživatelé v nich sice mají přístup k plnému portfoliu aplikací (tj. i k placeným), ale domácí developeři nemohou placené aplikace vydávat . Těch pět vyvolených zemí z dream teamu jsou Polsko, Maďarsko, Pakistán, Indie a samozřejmě Česká republika. V těchto zemích mohou vývojáři vydávat buď aplikace zdarma nebo musí systém nějak obcházet (třeba přes firmu v Británii, přes některé neoficiální obchody, pořízením účtu v americké bance...).
Proč je to problém? Je to logické - pokud mohou do obchodu jen aplikace zdarma, přitáhne to jen omezené množství vývojářů. Vznikají hlavně různé drobné podpůrné programy (jako skvělý Pubtran od Franiška Hejla nebo SMS jízdenka) nebo různé marketingové aplikace na podporu produktů atd., ale Android rozhodně nemá od vývojářů takovou podporu a pozornost, jakou si tahle parádní platforma zaslouží. A i proto třeba Hexage vypadá jak zahraniční firma, i kdyz jsou to Pražácí jak Brno, stejně jako Mad Fingers, kteří jsou Brňácí jak Br...no to zní divně. Brňácí jak Praha?
Těmhle firmám se to zařídit povedlo, ale rozhodně to není jednoduchá cesta.

Proto moje naděje vzbudilo vznikající Amazon Android Appstore - je to nový obchod s Android aplikacemi (tedy i s hrami), který nabízí oproti klasickému Android Marketu některé změny - aplikace například procházejí schválením (takže nejhorší balast tam bude vyfiltrován, což oproti Android Marketu podle mě výhoda). Každý den se tam také objeví featured free aplikace (ne že by tohle chybělo na Android  Market, ale tohle bude aplikace vybraná a běžně placená, tudíž vždy doufejme nějak zajímavá). Také jdou aplikace nakupovat normálně přes web a pak poslat na telefon nebo tablet - ale to už má nějakou dobu i Android Marketu, navíc v přehlednější formě.

Pro vývojáře je tu menší háček - developer účet stojí 99 dolarů na rok (oproti 25 dolarů navždy v Android Marketu). Amazon ale pro první rok tenhle poplatek ruší, takže je to zdarma. Co vypadá jako velmi potěšující je to, že Amazon na první pohled umožňuje vydávat placené aplikace i českým vývojářům. Založit vývojářské konto není nic složitého a když jsem ho prošla, měla jsem v něm funkční rozhraní pro zveřejnění aplikace (Agilek dodává, že by to mělo opravdu fungovat).

Ale je tu první problém - z Amazon appstore si mohou nakupovat aplikace jen Američani. A jéje, hned máme 75 procent trhu pryč. Sakra.

Druhý problém - Amazon vám bude určovat cenu aplikace, vy jen nastavíte jakýsi základ. Sice nikdy úplně nepřijdete o výdělek (pokud by zvěřejnil hru zadarmo, pořád dostanete 20% z ceny, co jste nastavili), ale mě se tenhle program moc nezdá.
K tomu se samozřejmě musí připočíst i to, jaký design celý Amazon má - já osobně snad neznám nepřehlednější obchod a jeho obliba mi je trochu záhadou.
Celkově přišlo vcelku rozčarování. Pro Američany určitě musí znít zajímavě to, že aplikace procházejí schvalování a tak se profiltruje odpad, ale to mi přijde tak vše.

Škoda.
Osobně si raději počkám, jestli se tenhle rok Google přeci jen pochlapí a povede se mu zprovoznit plnohodnotný developerský program i zde, nebo holt...vymyslím něco jiného :-).