Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

20. května 2011

Buďme na sebe hrdí

5/20/2011 Posted by Nikola Bornová
S kvalitou naší politické elity to jde poslední dva tři roky rychle z kopce a v novinách už se těžko hledá něco jiného, než kde kdo z nich někde lhal, kradl nebo kul pikle. Přesto říkám - buďme hrdí na to, kdo jsme a k jakému patříme státu!

Já na to, že jsem Češka, hrdá jsem. Je jen maličko států, kde bych žila stejně ráda jako u nás. Pohybuju se v oboru, kde často jednám s cizinci, především s Američany, a vše mě znovu a znovu utvrzuje v tom, jak fajn národ jsme.
Jsme mimořádně vzdělaní. Máme přehled o zeměpisných souvislostech, literatuře, biologii, ekologii, náboženstvích, filosofii a historii jako lidé v málokterém jiném státě. Mluvíme více jazyky, hrajeme na hudební nástroje, máme přehled. Oproti miliardám jiným jsme studnicemi vzdělanosti.

Jsme velmi inteligentní. Naše chytrost se sice někdy může přetavit ve vyčůranost, ale to nic nemění na faktu, že o věcech přemýšlíme, analyzujeme je a syntetizujeme a vychází nám z toho dobré nápady.

Jsme tolerantní a většina má hlavu otevřenou a  po správné argumentaci je schopná přijmout i fakta, která nám původně nevoněla. To je malý zázrak.

Jsme národ ateistů. Neovládají nás nějaké obří náboženské organizace, kterým jde jen o to udržet si moc a peníze. Pokud se u nás někdo rozhodne v něco věřit, je to jeho rozhodnutí, ke kterému došel vlastním rozumem a ne proto, že to tak dělají všichni nebo že by ho jinak zmlátili. A to je jediná správná cesta. Naše víra nebo názory na fungování světa jdou víc zevnitř než zvnějšku.

Jsme klidní lidé bez přirozených sklonů k extremismu a násilí. Ano, extremismus je i u nás, ale v míře, která je oproti jiným národům směšně malá. Je to jedna z výhod naší inteligence a vzdělání.


Dobře, máme i špatné vlastnosti - jsme jako národ velmi zakomplexovaní. Nebuďme. Naše názory jsou velmi rozumné, naše schopnosti jsou obrovské, naše znalosti nadprůměrné. Až mě to bolí když si vzpomenu, kolikrát jsem viděla názorový střet velmi chytrého a vzdělaného Čecha/Moraváka/Slováka třeba s Američanem, který věci moc nerozuměl - Čech měl jasně pravdu, ale po chvilince řekl v podstatě "ok, ok, uděláme to jak říkáš, ó příslušníku lepšího státu (mumly mumly)." Nedělejme to. To, že je někdo Brit, Američan, Němec, Rakušan, Francouz apod. neznamená, že věcem rozumí víc nebo že je díky tomu nějak nad námi v hierarchii. Spíš naopak. (Ale platí to i obráceně - to že je někdo Číňan nebo Vietnamec v žádném případě neznamená, že má jeho názor menší hodnotu, hodnota názoru je dána hodnotou názoru).

Buďme na sebe hrdí, zbaví nás to té protivné české zahořklosti. A nekoukejte na to, že ve vládě pobíhá banda zlodějských tajtrlíků. Ti lidé nejsme my.

Člověka nedefinuje to, jakého má zrovna teď ve vládě politika. Člověka a jeho chování definuje on sám.