Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

3. května 2011

Product bigots

5/03/2011 Posted by Nikola Bornová


Product bigot, neboli produktový náboženský fanatik, je člověk postižený morem moderní technologické společnosti - fanatismem vůči nějakému výrobku. A je pro mě až překvapivě rozmnožený.

Fanboy, fanatik, XY milovník - názvů je víc, ale v praxi je to to samé. Bigota milující nějaký produkt daleko za hranicí zdravého rozumu. Někdy je to hodně intenzivní, někdy méně, ale takřka vždy je naprosto přesvědčený o své pravdě a za žádného bigotu se i přes své tunelové vidění nepovažuje.

Rozšíření internetu tomu jen pomáhá. Je samozřejmě mnohem snazší něco zuřivě bránit v internetové diskuzi, kde fanatikovi prakticky nic nehrozí a většinou je schovaný za přezdívkou, než někde v hospodě, kde by se mu buď ostatní vysmáli nebo ho za urážku profackovali.

Co mě ale zajímá nejvíc - kde se berou? Proč to dělají?

V poslední době se na bigoty dá narazit nejčastěji pod články o produktech firmy Apple, kde znehodnocují diskuze (i lidem, kteří mají nějaký Apple produkt prostě jen zdravě v oblibě), ale týká se to samozřejmě i jiných věcí - Playstation 3, BMW a hromady a hromady jednotlivých produktů. Obvykle nějakých spíš dražších z daného segmentu.

Produktový fanatismus je hlavně doménou internetu, takže se většinou nedá brát zas až tak vážně, ale užívání internetu dokáže ostatním znepříjemnit dostatečně a bohužel někdy přerůstá i do ostatního světa (nepíšu do "skutečného světa", protože internet samozřejmě JE součástí skutečného světa).

Kde se to ale v nás bere? Často o tom přemýšlím, protože se s tím srážím o něco častěji než je běžné - vyvíjím hry na produkty, které jsou častým cílem náboženské adorace a k tomu píšu blog, sem tam uplácám nějaké video nebo obrázek atd. Prostě míst ke třenicím mám kolem sebe dost. A přesto mám tohle chování problém pochopit.

Produkty jsou prostě produkty. Dělím je na ty co se mi na něco hodí víc a na něco míň. Některé jsou kvalitnější a některé méně, ale zase třeba stojí mnohem méně peněz a tak si porovnám, co se mi vyplatí. Se zdravým rozumem.

Mám PC s Windows Vista a s Linuxem, mám notebook s Win 7 a mám Macbook Pro s Mac OS. Jsou to nástroje a každý má něco do sebe. Nejraději používám notebook s Win 7, protože se mi s ním zdaleka nejlíp dělá. Ale to neznamená, že budu vztekle nebo pohrdavě mluvit o Mac OS a Linuxu a zavírat oči před nedostatky Win 7. Bylo by to hloupé, omezené a styděla bych se za svůj mdlý rozum.

Co se ale dějě v hlavě fanatikovi, když obrazně s pěnou u úst vychvaluje svůj idol a haní vše ostatní? On sám samozřejmě vždy řekne, že ta jeho věc je prostě nejlepší a jen popisuje pravdu. Ale v reálu to funguje samozřejmě jinak. Co na to má asi vliv a co fanatikovi běží v podvědomí?

-produkt byl drahý a tak si musím obhájit jeho koupi
-tenhle produkt jsem si vybral a když teď uznám, že je na něm něco špatně, zpochybním vlastní chytrost a budu se za sebe stydět
-tuhle věc spousta lidí miluje, nepůjdu proti nim, mohli by se do mě pustit a cítil bych se špatně
-produkt má obrovskou skupinu milovníků a když ho pochválím, budou všichni souhlasně mručet, a to mi udělá dobře
-když budu srážet do bahna produkt braný jako konkurenční (tj.nepřátelský), moje skupina milovníků produktu bude souhlasně mručet, a to mi udělá dobře
-budu součástí nějaké skupiny, budu mít pocit síly, bude za mnou stát "armáda", která je na mé straně

Když o tom tak přemýšlím, tak se vlastně ani nedivím, že tolik fanatických uctívačů nějakého produktu je. I když uctívají jen VÝROBEK, což mi pořád přijde dost...primitivní.