Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

20. července 2011

Mac OS Lion - první dojmy

7/20/2011 Posted by Nikola Bornová ,
Dnes vyšel velký update operačního systému Mac OS nazvaný Lion. Slibuje některé velmi zajímavé věci, jaké jsou první dojmy?

(znovu dodávám - jsou to první dojmy, tj.můj user experience po prvních hodinách používání. Pokud vás zajímá vylistovaný seznam všech 250 novinek v systému, skočte sem.) • V přepočtu stojí udate cca 600 Kč. Všechny ostatní operační systémy (jakékoli Windows, Android, iOS, Meego, WebOS, Linux...) mají updaty zdarma. No ale budiž, podle reklamy to není update ale upgrade a tak je placení v pořádku.
 • Tahátko resize window funguje kdekoli na okně, ne jen z mikro-růžku vpravo dole = konečně a hurááááááááááááá! Konečně se nemusím přizpůsobovat já svému Mac OS ale Mac OS byl přizpůsoben mě! Jedna z věcí co mě nejvíc iritovala na Mac OS je konečně opravena.
 • Skrolování vzhůru nohama = WTF? Po dvaceti minutách snahy si zvyknout to v nastavení (System Preferences > Trackpad) vypínám. Pobavilo, že to bylo "Scroll direction: natural - ON" a musela jsem dát "přirozené" na OFF. Přitom nic nepřirozenějšího jsem dlouho nezažila (ano, pro člověka co v životě nepoužil touchpad to možná o kousíček přirozenější bude - a že takových lidí je, že? :-) 
 • Fullscreen tlačítko = hurrr...počkat, jak ten fulscreen zas vypnu? Chybí mi tlačítko z reklamy http://www.apple.com/macosx/whats-new/full-screen.html takže můžu dát fullscreen ale už ne zpět. Na cestu zpět z fullscreen musím vypnout aplikaci. Po chvíli testování zjišťuju, že u native Apple aplikací to funguje správně, ale třeba Chrome nejde z fullscreenu vypnout, u Neo Office (verze 3.1.2 Patch 9) a dalších aplikací to tlačítko ani není. Hm, uvidíme v budoucnu... (dodatek by yonah - U Chrome je ikonka v menu Nastavení (ikona klíče) vedle položky zvětšení písma)
 • Launchpad = je to něco jako rozhraní iPadu a je to parádní věc, chci to i do Win 7! I vyvolání gestem "všemi prsty k sobě". Cool.
 • Mission control = takové jakoby lehce praktičtější Aero, asi to nikdy v praxi nepoužiju.
 • Smart zoom na dvouklik dvěma prsty = v Safari moc pěkné, z ostatních aplikací kde jsem to zkusila to nefungovalo.
 • Swipe between pages - swipe gesto dvěma prsty by mělo listovat mezi stránkami. Zatím jsem nenašla žádnou aplikaci, kde by to něco dělalo. Mezi taby v browseru to rozhodně nelistuje, a to ani v Safari. Použitelné to je jen v Launchpadu.
 • Swipe between full-screen apps - swipe gesto třemi prsty listuje mezi otevřenými fullscreen aplikacemi. Bohužel opravdu jen mezi fulscreen aplikacemi, ty v okně to nebere, takže si můžu listovat jen mezi Apple aplikacemi se zapnutým fullscreen módem. Zatím tedy věc na prd.
 • Show desktop - swipe 4 prsty hodí na desktop. Bylo by to fajn ale dělá se to dost nepohodlně a většinou to dřív vezme jiné gesto. Na prd (aspoň pro mě a moje prsty)
 • Velké vylepšení mail clienta - na první pohled jsem si prostě ničeho nevšimla, ale je to možná tím, že s ním moc nepracuju.
 • AirDrop - slouží k rychlému a jednoduchému posílání souborů mezi dvěma počítači přes wifi (není třeba wifi síť). Vypadá to zajímavě, zkusím co nejdřív (zkusit to není tak jednoduché, jsou potřeba dva Mac počítače s Lionem).

A to je zatím vše. Pro mě zatím spíš zklamání.