Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

7. září 2011

Proč používám Macbook jen v případě nutnosti 1

9/07/2011 Posted by Nikola Bornová ,
Mac či Windows, toť otázka.

Na internetech není problém najít řadu článků typu "Jak jsem přešel na Maca", "Jak přejít z PC na Maca" a názory ala "Používám Mac a můj život je nyní mnohem krásnější a jsem cool." Opačných článků (Mám Windows a nechci Maca) je už méně - přijde mi to logické, naprostá většina lidí používá Windows a nemá s Macem zkušenosti, případně s ním zkušenosti mají ale nemají potřebu se rozepisovat ve stylu "používám stále Windows, nic se nezměnilo".Rozhodla jsem se nepoměr trochu vyrovnat a takový článek sepsat :-). Necelý rok totiž používám Macbook pro a zároveň i notebooky s Win a tak můžu dobře porovnávat co mi Mac oproti Windows přináší a co naopak bere. Podle nadpisu už je vám asi jasné, jaký systém nakonec upřednostňuji, ale pozor - neříkám tím, který systém je lepší, jen chci přeložit svoji osobní preferenci s důvody, proč tomu tak je. Pro strohý výčet vlastností systémů stačí skočit na wiki, já chci předat osobní zkušenost z používání v reálném životě.


Článek mi trochu nabobtnal, takže jsem ho rozdělila na dvě části.

V této první části se podíváme na to, co Macbooky přinášejí oproti Windows notebookům pozitivního, je to list "proč do Macbooku jít". (Jistě jste si všimli, že se mi tochu slévají poznámky k OS a k samotnému stroji Macbook pro, ale u tohoto stroje to je v podstatě jedno a to samé).

Takže - proč jsem z peněženky vysypala bezmála třicet tisíc korun, abych měla doma "toho cool Macbooka". Když tedy vynechám ten hlavní důvod - xcode a vývojářské konto pro iOS vývoj, které se bez Maca zařizuje špatně :-).

  • Svižnost systému - Mac OS je systém spojený jen a čistě s počítači firmy Apple. Má v podstatě jen pár modelů a tak mají vývojáři jasně dané, na jakém železe systém poběží. Mac OS je tedy na nových strojích krásně svižný, plynulý a bezproblémový - nezažila jsem třeba problémy s drivery grafické nebo zvukové karty apod. Nutno ale podotknout, že Windows na novém stroji za třicet tisíc korun také běží plynule. A běží plynule i na notebooku za patnáct tisíc (na kterém zrovna píšu).
  • App store - na Macu je přímo součástí OS obchod s aplikacemi App Store. Je to něco jako iTunes (ten je pro iPod, iPhone a iPad) ale přímo pro Maca. Jsou na něm hromady aplikací (zdarma i placených), které všechny prošly schvalovacím procesem Apple, takže je zajištěno, že fungují, neobsahují viry, mají určité (úplně základní) razítko kvality. Přes aplikaci App store se také aplikace aktualizují a spravují se jejich instalace. Je to příjemná věc, protože tak vzniklo skladiště v základu ověřeného software. Mac k tomu ale samozřejmě umožňuje (zatím) i instalace z jiných zdrojů - najdete si na internetu aplikaci co chcete, stáhnete z webu DMG soubor a instalujete.
  • iMovie - s Mac OS přichází i několik velmi příjemných aplikací zdarma - velmi dobrý GarageBand na tvorbu hudby, pro mě nepřátelský ale svižný iPhoto na správu fotek a hlavně iMovie na rychlou tvorbu videí (všechno dohromady patří do balíku iLife). Editor je poměrně jednoduchý a neumí toho zas tak moc, ale pro jednoduchá domácí videa jsem zatím nikdy nepoužívala ni lepšího - je rychlý, user friendly a má feature list, který má pro jednoduchá videa smysl.
  • Bez předinstalovaného sajrajtu - Macbooky (a samozřejmě i iMacy, Mac Mini a klasické Macy) jsou stroje od Apple s operačním systémem Apple a několika předinstalovanými aplikacemi Apple. Není tam nic cizího, žádné trial verze her, kancelářských aplikací, antivirů, správců disků atd., které jen zadělávají systém a na začátku je každý rozumný člověk musí odinstalovat. Tímhle je proslulý hlavně Acer, který si tak zásadně znehodnocuje první dojem ze svých počítačů (ale třeba Thinkpady jsou na tom podobně jako Macbooky, jsou v podstatě čisté a svižné od začátku). Ano, je to hlavně věc na začátku, která jde u Windows poměrně snadno odstranit, ale první dojem z Macu je prostě velmi dobrý.
  • Touchpad a gesta - Macbooky mají velikánské touchpady s naprosto perfektní odezvou a velkým počtem multitouch gest. Je to tařka jediný počítač, kde nemám z touchpadu pocit, že je to z nouze ctnost a myš k Macu připojuji jen občas. Jediná konkurence jsou asi jen (opět) Thinkpady, ale i ty v user experience zaostávají. Gesta jsou navíc spojena s perfektně udělanou, animovanou nápovědou, takže naučit se je je otázkou minut.
  • Plochy - Mac OS (přinejmenším v poslední verzi) má v základu velmi dobře udělaný systém více ploch, mezi kterými se listuje třemi prsty (podobá se to listování na tabletu). Je to překvapivě příjemná funkce, protože mívám třeba na jedné ploše weby, na jedné tabulky apod.a jen rychlým švenknutím rukou skáču mezi nimi.
  • Pevnost šasi - Macbooky pro jsou z jednolitého kusu hliníku a mají tělo naprosto pevné. Nikde se neprohýbá, neskřípe, můžu vzit notebook třeba za roh displeje a přenést ho bez jakéhokoli ohrožení obrazovky atd. Masivní hliníkové tělo ale spolu nese i několik neduhů, ale o tom v další části
  • Tichost - Macbooky patří mezi nejtišší notebooky, i když i tady je jeden malý háček.
  • Střídmý design - platí to obecně pro všechny počítače od Apple - mají velmi střídmý, ale líbivý design. Nejsou na nich zástupy blikajících diod, nemají hromady zbytečných multimediálních tlačítek, macbook pro je jednolitý a čistý stroj, na kterém krom superlesklého displeje nic neruší. K uniformnímu designu se ale také váže jeden háček (viz další část).

Na to, co mi na Macbooku (a Mac OS) naopak nevyhovuje a proč za něj tu velikou sumu neutrácet, se podíváme v druhém díle.

Upozornění k diskuzi - prosím "Apple fanatiky" i "Apple fanatické odpůrce", nepište mi do diskuze vzteklé příspěvky, posměšky ani urážky, v rámci zachování kvality diskuze je budu moderovat.