Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

22. října 2011

Symptom Pandorum - 70%

10/22/2011 Posted by Nikola Bornová , ,

In space no one can hear your scream.
Or the sounds you do when you vomit cables.

Poslední rok píšu o filmech nějak méně, ale není to tak úplně moje chyba - nejraději píšu o inteligentních sci-fi, horrorech nebo fantasy, ale nějak se nám jich v poslední době moc nerodí.
Co se týče klasických sci-fi z vesmíru, vlastně si ani nedovedu z posledních let vybavit nic jiného než Sunshine a Moon, možná Avatara a...předtím možná Solaris? Ale to už je 2002...wow, ten čas letí.

Pro fanoušky sci-fi ale mám dobrou zprávu - Pandorum se dá v podstatě zařadit mezi ty inteligentní vědecko-fantastické filmy z vesmíru. Tvůrci se přinejmenším inspirovali jedním stěžejním dílem od Briana W. Aldisse a prvních 20 minut filmu má takovou atmosféru, že kdyby film udržel nasazenou laťku, je to jasných 5 hvězd.

Na začátku se probouzejí dva členové posádky z hibernace, vesmírná loď kolem nich je spíš rozpadající se vrak a oni vlastně ani moc nechápou, co se kolem nich děje, protože jsou po hibernaci zmatení a mají částečnou amnézii. A kde je sakra třetí člen posádky? Až potud vynikající.

Bohužel když se poprvé opravdu objeví "bubáci", film sklouzne k horrorovému standardu, který není moc děsivý ani překvapivý a monstra jsou příliš podobná monstrům z mnoha jiných filmů posledních let. V honičkách mají navíc divné, počítačově trhané pohyby, ale to mi ani tak nevadilo, brala jsem to jako součást jejich nelidského zjevu. Celkově ale film postupně přijde o velkou část klaustrofobické atmosféry a sklouzne k průměru, objeví se i pár iritujících neduhů amerických filmů, jako je třeba zázračné uzdravení skoro smrtelného zranění mezi dvěma záběry.

Přesto film fanouškům chytrých sci-fi s příměsí horroru doporučím - takových filmů vzniká zoufale málo a každého z nich si musíme vážit.Hodnoceni 4/5