Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

6. prosince 2011

Proč je lepší Cyanogenmod než oficiální Android (od LG)

12/06/2011 Posted by Nikola Bornová

LG před časem konečně vydalo dlouho slibovaný update Androidu na verzi 2.3.4 pro jeden ze svých nejpopulárnějších telefonů - LG Optimus 2x. Tenhle Android přidává oproti původní verzi 2.2 dost zásadních i příjemných vylepšení a prakticky byl dostupný už skoro před tři čtvrtě rokem. Tohle je ale první nevýhoda oficiálních ROM od výrobců - i zásadní update systému chodí opožděně nebo vůbec.

Jelikož svůj telefon používám i k testování naší hry (v Lonely Sock), rozhodla jsem se kvůli updatu vrátit od neoficiálního Androidu nazvaného Cyanogenmod 7 zpět k Androidu od LG - testovat na oficiální ROMce má svůj smysl. (poznámka-většinou se říká "neoficiální ROM" verzím Androidu jako Cyanogenmod nebo MIUI  a "oficiální ROM" jsou verze Androidu přímo od výrobce s jeho vlastní nadstavbou a úpravami).


Po týdnu používání už vím, že mě u ofiko Androidu absolutně nic neudrží, protože je to katastrofa. Co se týče samotného hardware, jsem s LG docela spokojená (slušný displej, TEGRA 2, pevné tělo a skvělá cena), ale co se týče SW, je většina výrobců velmi špatná a LG patří mezi ně. Na následujících řádcích předložím jasné důvody, proč je cyanogenmod mnohem lepší než oficiální systém od LG - a doufám, že tyhle důvody zaujmou i vás.

Takže, v čem je Cyanogenmod lepší než oficiální systém?

Updaty systému - cyanogenmod je velmi aktuální, aktuálně je to nejnovější Android 2.3.7 a usilovně se pracuje na verzi Ice Cream Sandwich (Android 4.0). Dělají to lidé nadšení pro věc, takže nová verze vychází zpravidla jen pár týdnů po oficiálním vydání systému přimo od Googlu. Jak dlouho to trvá LG už bylo řečeno výše.

Rychlost telefonu - telefon je rychlejší, a to hlavně v základní obrazovce, kde je rozdíl opravdu zásadní. Není to jen tím, že je to novější verze systému než oficiální 2.3.4, může za to hromada dalších věcí. Komfort ovládání a rychlost telefonu je tu prostě jako nebe a dudy.

Bez bloatware - bloatware je všemožný předinstalovaný software, který v telefonu máte od výrobce. Nejsem si jistá proč a jak to výrobci dělají, ale 90% předinstalovaných aplikací a utilitek je úplně k ničemu a jen zabírají místo v paměti. Zásadní problém je, že výrobce zakazuje svůj shit-software odinstalovat, takže vám pořád zůstává v telefonu. Neustále se znova natahuje do operační paměti, takže i Advanced task killer je proti němu bezradný. V aktuálním oficiálním systému mi tedy běžně zůstává cca 60 MB volné paměti. V cyanogenmodu žádný takový shit-ware není.

Správa aplikací - pokud máte iPhone/iPad tak víte, jak snadno se v něm spravují aplikace - dlouhé držení na ploše přepne do editačního módu a snadno můžete nejen přetanovat ikonky, ale i odinstalovávat aplikace ťapnutím na křížek u ikonky. U ofiko Androidu musíte chodit do správy aplikací, počkat až se aktualizuje celý list, najít svojí aplikaci, otevřít správu a tam dát odinstalovat. Nic moc. Ale Cyanogenmod tohle zásadně vylepšuje - long press na ikonku aplikace na ploše vyhodí jednoduchou nabídku, ze které můžete aplikace např.rychle odinstalovat. Kdo to nepoužíval nepochopí, jak velmi příjemná tahle vlastnost je.

Nastavitelný dock - v cyanogenmodu si na rozdíl od ofiko ROMky můžete do spodního docku v obrazovce dát jakékoli ikonky chcete, můžete jich tam dát třeba 5 atd. Velmi příjemné, protože já rozhodně nepoužívám nejčastěji to, co mi tam napevno přednastavilo LG.

Carrier IQ apod. - aktuálně hýbe světem IT kauza se špehovacím rotkitem (jinak to nazvat nejde) Carrier IQ, který američtí operátoři potají dávají do telefonů. Pro české telefony to není tak podstatné, ale přesto - nikdy nevíte, co vám operátor do telefonu dá a čím vás špehuje. Tvůrci Cyanogenmodu slibují, že nikdy nic takového do systému nedají - je to úplně nezávislý systém, který si dělají tvůrci i sami pro sebe.

Přehrávač hudby - předinstalovaný přehrávač hudby má widget na plochu a je velmi rychlý. Není to tak podstatné, protože si samozřejmě můžete na marketu najít jiný než je v ofiko ROMce, ale je to fajn.

Lockscreen gestures - už v základu si můžete nastavit, jak se vám odemyká obrazovka. Ano, je možné stáhnout si populární WidgetLocker, ale tenhle defaultní je mnohem svižnější.

GPS - a poslední plus, který je pro mě trochu nepochopitelný. Po návratu k originální ROM se mi zásadně zhoršila citlivost GPS. Když mě v autě zaměřovala jen asi s přesností 1 km, říkala jsem si, že může být nějaký špatný den (vždycky se to dá svést na Island a jeho hysterické sopky). Když mi ale o pár dní později při běhání sexy robotka v RunKeeperu hlásila, že sprintuju rychlostí "jeden kilometr za 112 minut", tak jsem si řekla DOST!

V Cyanogenmodu jsou i další plusy - například můžete zapnout inkognito mód pro browsení po internetu (já to nepoužívám), máte podporu pro grafická témata atd. Ale co je pro mě opravdu podstatné je rychlost systému a GPS.

Pokud do Cyanogenmodu půjdete, doporučuji jednu věc - postupujte PŘESNĚ podle návodu. Pokud půjdete opravdu přesně krok za krokem, je update otázka deseti dvaceti minut. Nezapomeňte ale, A věřte mi - po updatu budete mít pocit, že máte úplně jiný telefon, lepší a rychlejší.

p.s.samozřejmě jsou tu i nějaké nevýhody. Ten hlavní je, že pokud nejdete přesně podle návodu, můžete si telefon "bricknout", tj.proměnit ho v "cihlu" (brick). Dostat ho z tohoto stavu je pak docela pracné. Cyanogenmod má také v základu otřesně vypadají Kalendář (ten jde ale doinstalovat lepší) a někomu může zlobit Mass storage (ten mi ale zlobil i na oficiální ROM a stejně používám Dropbox).