Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

28. ledna 2012

ACTA, SOPA, FUCKER, PIPA

1/28/2012 Posted by Nikola Bornová

Pokud při pohledu na sprosté slovo uděláte tuto grimasu, opusťte urychleně tento článek.

Byli jste varováni!

Pokud se o moderní technologie a internet zajímáte jen o trochu víc, určitě jste zaznamenali slova jako SOPA, PIPA nebo ACTA.

Podle slov navrhovatelů jsou to dohody, které mají přinét obecné dobro a chránit poctivost a dobrý obchod. V praxi jsou to dohody, které z našeho společného koláče svobod ukousnou další pořádný kus, pomůžou nahrnout do kapes korporátních zmrdů další bankovky a mohou (potencionálně!) zásadně změnit celý internet. Prostě nepodstatné drobnůstky.

Chtěla jsem o tom něco napsat, ale pak jsem si přečetla článek od Michala Rybky Úvaha: O co poslední dny jde? Máme na krku Megaprůšvih a potřeba o problému psát zmizela. V tomhle článku je všechno a takřka doslova s ním souhlasím. Navíc je to napsané mnohem lépe, než bych to dokázala já, takže jen mohu pokývat hlavu a říct: "Přečtěte si to. I když je to dlouhý, najděte si čas a přečtěte si to. Je to trochu depka, ale dává to věcem skutečnou perspektivu."

A dál už raději nečtěte :-).

Já k tomu totiž dodám jen pár drobností.

Tenhle typ dohod má prý chránit před pirátstvím a pomáhat například tvůrcům děl. Opravdu by to tyhle dohody dělaly? Michal Rybka vyvíjí už hromadu let hry. Já vyvíjím hromadu let hry. Oba dva bychom měli tyhle dohody uvítat, protože přece chrání naše zájmy a peníze, ne? Díky nim se přece prodá víc her a my na tom vyděláme! Jenže pravda je, že jsme oba zásadně proti nim. Jak to? Protože přemýšlíme. Protože vidíme, že tohle je úplně špatná cesta. Je to směr, který nic nepřinese vývojářům, ani umělcům, ani těm, kteří si chtějí jejich díla užívat.

ACTA, PIPA i SOPA jsou špatné návrhy. Jsou protlačené lobbystickými skupinami lidem, kteří buď vůbec nerozumí technologii, právu, svobodě a nebo jim tečou do kapes úplatky a vize protislužeb od mocných hajzlíků.

Aktuálně nenápadně schvalovaná ACTA se dá nevhodně a naprosto nedokonale přirovnat k tomu, že sedíte v bytě v podnájmu a pijete rum, který jste získali dole ve skladišti, které nebylo schváleno majitelem vedlejšího mrakodrapu, který je zároveň největším prodejcem rumu ve městě co drží všechny ostatní prodavače za koule (má totiž velmi dlouhá chapadla).
Tenhle certifikovaný prodavač rumu k vám najednou vlítne, vytáhne bimbasa a začne vám močit do obličeje. Chčije vám do vlasů, do skleničky,  močí na stůl před vámi, ulevuje si na vaše ruce a vypouští páchnoucí žlutou kapalinu do vašich očí a plní močůvkou vaší pusu.
Když začnete říkat "Jo, tohle je správně, chráníš mě" tak jen tečou chcanky i z vaší pusy dál na vaše sako a do vašeho klína, až jste najednou pomočení od hlavy až k patě.
Prodavač rumu, kterému se nelíbí, že pijete rum získaný odjinud než od něj, pak zhasne ve vašem domě světla, rozmístí nálože a odpálí váš dům. Vy se pak můžete dívat, jak váš dům krásně hoří i s rumem, který jste chtěli ochutnat. Pak si můžete jít koupit rum od toho milého prodavače rumu s močovými potížemi, který vlastní vedlejší mrakodrap. Přitom zjistíte, že mrakodrap je pro vás zamčený, protože nemáte magickou přístupovou kartu pro tohle území.

Ano, tak trochu parafrázuji jednu slavnou historku z nejmenovaného filmu, kde se taky někdo nechá pochcat a ještě se u toho usmívá :-)

Nenechte se zmást řečmi o tom, komu by taková dohoda pomohla nebo že je to "tvrdá ale správná věc". Tyhle dohody jsou ekvivalentem kobercového bombardování města, ve kterém je mimo jiné i továrna na výrobu kožených pouzder na pistole.

Pokud chcete podpořit skutečné tvůrce her, softwaru, zpěváky, kapely, spisovatele atd. (u filmu je to složitější, ale i tam existují nezávislé společnosti), snažte se je podporovat třeba tím, že si nakoupíte přímo od nich. Nakupujte v přímých a relativně rozumných distribučních systémech jako je Steam nebo marketplace od firmy Apple / Google / Microsoft. Najděte si stránky tvůrců a koukněte se, jestli si nemůžete nakoupit přímo u nich, což je vždycky nejlepš í cesta.
A pokud rozumnou možnost koupě nenajdete, klidně (a opatrně) stahujte - je to vina právě těchto korporátních zmrdů, kteří místo aby zlepšovali svoje služby a snažili se vám nabídnout kvalitní obchod nebo vůbec UMOŽNIT koupi tak investují spíš do svých jachet, rozparcelování trhu a do lobování.

Nenechme si od nich chcát do obličeje. Jsou to nenažraní dinosauři, kteří si zaslouží vyhynout.

A ještě připomínám  přečtěte si článek od toho šikovného chlapce. Napsal to na rozdíl ode mě slušně a hezky :-)