Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

8. února 2012

iPhone nebo Android nebo Windows Phone?

2/08/2012 Posted by Nikola Bornová , , , ,
Původně jsem chtěla napsat dojmy z krásného Windows Phone od Nokie pojmenovanou Lumia 800. Díky podařené akci českého zastoupení Nokie se ale o tomhle telefonu můžete dočít snad všude, půjdu na to tedy z jiné strany.

Snad následujícím přehledem pomůžu těm, kteří si říkají "který telefon si mám příště koupit" nebo "který telefon koupit mamince".Mezi "chytrými telefony" se nám ustálily tři operační systémy, které mají pro Čechy a brňáky smysl - iOS od firmy Apple na telefonech iPhone, Android od firmy Google na telefonech mnoha značek, velikostí a druhů a nakonec Windows Phone 7.5 od Microsoftu na telefonech od HTC, Samsungu a nově i Nokie, s menším přicmrdnutím od několika dalších firem.

První a zásadní věc - všechny tři jmenované operační systémy jsou kvalitní. Každý má svoje plusy a mínusy, ale žádný z nich bych neoznačila za nejlepší. Hádat se zuřivě o to, který systém je lepší, mi připomíná Gulliverovy cesty, kde vedli dva národy nesmiřitelnou válku o to, jak správně rozbíjet vajíčko. Hloupý spor, protože každému vyhovuje něco jiného a není "velká pravda" o tom, co je nejsprávnější řešení nebo přístup. Protože jsem v podstatě  übergeek (a někdo už mě označil i za otaku), všemi těmihle systémy se neustále prohrabuji a hraju si s nimi. A dospěla jsem k jasnému závěru - volba telefonu podle systému záleží čistě a jenom na tom, co přesně od smartphonu člověk chce. Ano, je to jasné, ale hodně z nás na to pořád zapomíná :-).


Android Phone
Android je aktuálně zdaleka nejrozšířenějším systémem pro smartphony. Protože je to systém, který si bez větších problémů může dát do telefonu v řekněme jakýkoli výrobce, vzniká oceán všemožných zařízení, které se kvalitou pohybují od naprostých zmetků, které by měly být rozdrzeny pod pásy tanku, až po hi-tech zařízení nacpaná nejmodernějšími technologiemi, které tak tak že vypadly z vývojářských labů. A to je také hlavní zádrhel Androidu - hodnotit Android telefony jako celek proti třeba iPhonu 4 je jako hodnotit benzínová auta proti Audi Q5 z roku 2011.
Bohužel podle vzhledu telefonu se u androidu těžko pozná jeho kvalita, úplnou zárukou kvality není ani cena. Takže při výběru Android telefonu je nejdůležitější opravdu projít doporučení a zjistit, které telefony mají mezi těmi stovkami vydaných cenu koupit. Musím říct, že těch opravdu dobrých je možná jen pár desítek, ale rozhodně jich je dost.
O Android telefonech za pár kaček nemá moc cenu mluvit - pokud chcete opravdu dobrý telefon, zaplatíte podobnou sumu, jako když si butete kupovat Windows Phone nebo iPhone. Existuje ale i pár levných Androidů, které se dají rozumně používat, viz tipy na konci.


Plusy oproti iPhone/WP:
 • obrovská variabilita těla zařízení - máte možnost koupit malinkaté třípalcové prcky i pětipalcové obříky, vzít konzervativní vzhled i barevné nebo designově šílené kousky, jsou varianty s všemožnými druhy klávesnic nebo tlačítek na bocích atd. 
 • Google maps a navigace - každý Android telefon má zdarma navigaci od Google, z toho co nabízejí všechny tři OS zdarma ji považuji za zdaleka nejlepší.
 • Widgety - widgety jsou všemožná udělátka, která si můžete vytahovat na plochu a zobrazují vám třeba aktuální předpověď počasí, ceny na burze, fotky z galerie, kalendář atd. Může si díky nim okamžitě měnit jas displeje, vypínat wifi nebo přepína 2G na 3G sítě atd. U WP a hlavně iPhone skoro vždy musíte přes nějaké mezikroky - chození no nastavení, zapínání apikací atd.
 • Svobodnější platforma - aplikace na Android marketu nejsou schvalované žádnou komisí, takže máte přístup i k aplikacím a obsahu, co by sítem Apple nebo Micosoftu neprošlo. Je také snadné instalovat aplikace, které jsou mimo oficiální market, používat alternativní obchody atd.
 • Webový Android market - aplikace pro svůj telefon můžete snadno nakupovat kdekoli a z jakéhokoli počítače. Třeba na Macu se v browseru přihlásíte na svůj účet v marketu, vesele nakulujete a rovnou zaškrtnete, že chcete aplikace poslat na svůj telefon - ve chvíli, kdy se připojíte s telefonem na wifi se aplikace sama nainstaluje. (Android ale má samozřejmě přístup ke svému marketu i normálně z telefonu, stejně jako WP a iPhone)
Mínusy oproti iPhone/WP:
 • obrovská variabilita zařízení - to co je velká výhoda Android telefonů je i jedna z jejich hlavních nevýhod; to, že je každý telefon jiný znamená, že ne na každém z nich funguje každá aplikace úplně korektně; pokud si ale vyberete nějaký doporučený telefon, problémy by měly být spíš výjimečné, protože ty nejlepší telefony jsou obvykle ty, na kterých vývojáři nejvíce testují :-)
 • méně intuitivní ovládání - na Android telefonech jde nastavit obrovské množství věcí, ale je to spojeno s tím, že se s telefonem musí člověk déle učit pracovat
 • necertifikované aplikace - na Android Marketu (hlavní zdroj aplikací pro telefony) se aplikace nijak neschvalují, procházejí jen nějakým nejzákladnějším scanem na škodlivý obsah; to mimo jiné znamená, že na Android marketu je obrovské množství aplikací odpadních, sem tam se objevují i aplikace škodlivé, než je někdo nahlásí a Google je z marketu smaže
 • Schovaná odinstalace aplikací - neplatí to pro úplně všechny telefony, protože výrobci si Android vždy nějak upravují, ale u většiny telefonů je odinstalace aplikací trochu otravná - nejde to rovnou z plochy nebo listu aplikací, ale jen ze speciálního podmenu s nastavováním aplikací. Vylepšení přináší Ice Cream Sandwich verze Androidu (viz diskuze)

Doporučeno hlavně pro:  uživatele Google služeb (gmail, google dokumenty, google+ atd.), kteří si neradi nechají čímkoli poutat ruce, rádi si věci nastaví přesně podle sebe a jsou za to ochotni zaplatit méně stabilním a pomalejším systémem a složitějším ovládáním.


Doporučený telefon (pro 01/2012): Samsung Galaxy Nexus (někdy značený jako Google Nexus nebo Samsung Galaxy Nexus Prime), případně starší Google Nexus S - oba kvůli čistému systému, jistým aktualizacím atd. Další možnosti, se kterými nešlápnete úplně vedla - Samsung Galaxy S II, HTC Sensation nebo "malý obr" Samsung Galaxy Note. Levnější možnosti jsou odolná Motorola Defy+ nebo prcek HTC Wildfire S.

iPhone
iPhone je telefon of firmy Apple, která tvoří zároveň hardware telefonu i operační systém iOS. To mu dává obrovskou výhodu, protože mohou systém ladit na přesně daný HW. Je to i výhoda pro uživatele, protože vývojáři naprosto přesně věděli, na jakém zařízení budou jejich aplikace používat všichni, a tak tu nejsou tu problémy s kompatibilitou aplikací. Uzavřenost systému má krom výhod i řadu zádrhelů, protože naprosto vše je pod taktovkou "schvalovací komise" a tak například dostanou červenou aplikace, které můžete bez problémů najít na jiných zařízeních. Většina mobilních vývojářů se ale přizpůsobila a tvoří primárně pro iOS zařízení, takže Apple nabízí zdaleka nejšírší portfolio aplikací a her.


Plusy oproti Android/WP:
 • krásné aplikace - všechny aplikace jsou polazené na screen iPhone a na App store (obchod s aplikacemi pro iPhone) je zdaleka nejvíc aplikací, které jsou skvěle nadesignované či prostě "krásné"
 • (oproti Androidu) snadná odinstalace aplikací - aplikace se z telefonu odstraní tak, že na nich podržíte prst a pak klepnete na křížek v rohu ikonky; je to mimořádně user friendly řešení
 • přehledný seznam aplikací - všechny aplikace a hry co máte jsou zastoupené ikonkou na ploše; jinými slovy - co se týče nainstalovaných aplikací, je vše velmi přehledně na ploše, používání pochopí i děti kolem 3 let (ozkoušeno).
 • (oproti Androidu) certifikované aplikace - všechny aplikace prošly přinejmenším základní kontrolou od firmy Apple - je velmi obtížné narazit na aplikaci, která by byla podezřelá nebo nefungovala (i když i nefunkční aplikace tu jsou, např. po aktualizaci OS)
 • iTunes pro nákup hudby a filmů - české iTunes byly až donedávna v podstatě k ničemu, ale teď už si tu můžete kupovat hudbu, filmy nebo knihy. Sem tam se dokonce objeví i film nebo kniha v češtině. Filmy a knihy mají význam spíš u iPadu a počítačů Mac (přeci jen kupovat si film za čtyři stovky a koukat na něj na maličkatém 3.7" nemá moc smysl), ale je fajn mít možnost získávat mp3 legálním kanálem.
 • Doplňky a pouzdra - protože je iPhone unifikovaného vzhledu, vzniká pro něj opravdu nekonečné množství různých pouzder, která navíc na telefon perfektně pasují. Unifikovanost vzhledu tedy jde snadno rozbít originální "ochranou". Pro iPhone také vzniká nejvíc všemožných nabíjecích kolébek, docků s velkými reproduktory pro přehrávání hudby atd. 
Mínusy oproti Android/WP:
 • Jediná varianta vzhledu (tedy je bílý a černý a pak varianta 3G+3GS, ale to je vše)
 • Křehkost - mít na iPhone 4 a 4s nějaký ochranný obal je v podstatě nezbytnost, takže jeho krásný vzhled ustupuje do pozadí. iPhone není moc vhodný pro někoho, komu často padají věci z rukou (i když i nešikovná dřeva jako já si ho mohou prostě zabalit do pořádného bumperu).
 • Neumí mass storage (negunguje jako "fleška") a vše co s tím souvisí (klasické kopírování fotek z telefonu, nahrávání mp3 na telefon apod.). Komunikace mezi počítačem a iPhonem se provádí jedině pomocí iTunes aplikace. Fotografie jdou ale z iPhone stahovat i bez iTunes, protože se hlásí jako fotoaparát.
 • Nejsou widgety apod. - neexistují tu widgety, na plochu vytažené informace o počasí nebo burze atd. Na ploše prostě máte ikonky zastupující aplikace a tím to hasne.
 • Cenzura - aplikace pro iPhone jsou nejvíce cenzurované (WP je na tom ale podobně), takže erotika, krev nebo nevhodná témata v aplikacích v podstatě nejsou, maximálně tak v nějaké publikaci, kterou si čtete ve čtečce. Na iPhone jste tedy v něčem jako "bezpečné bublině", která dovnitř nepustí žádný obsah, který přísné směrnice amerického Apple neschválí. Pokud vám iPhone berou děti (což vždy dělají, protože ho obvykle zbožňují) nebo třeba nemáte rádi sex, erotiku a kontroverzní témata nebo realističtěji ztvárněné násilí, je pro vás americký filtr naopak plus.
 • Nestandardní konektor - iPhone má speciální zástrčku pro napájení a synchronizaci dat, na rozdíl od WP a Android telefonů, které mají obvykle univerzální mikroUSB. Případné zapomenutí kabelu nebo nabíječky k WP a Androidu tedy obvykle není velký problém, u iPhone to problém je.
Doporučeno hlavně pro: obdivovatele firmy Apple a jejich stylu čistého designu; pro ty, kteří chtějí rychlé a velmi jednoduše ovladatelné zařízení, které sice samo o sobě nenabízí moc, ale přes obrovské množství aplikací naopak nabízí opravdu hodně.

Doporučený telefon (pro 01/2012): iPhone 4, případně iPhone 4s s komentátorkou Siri (+3 000 Kč). And that's all, tady vedle sáhnout nemůžete.


Windows Phone
Windows Phone je z trojice "gigantů" zdaleka nejmladší a to mu dává výhody i nevýhody. Velkým problémem je stále dost omezená nabídka opravdu kvalitních aplikací a hlavně her (to je obrovská šance pro vás, vývojáři!). Výhodou naopak je, že se tvůrci operačního systému mohli poučit z chyb svých předchůdců a začít načisto, takže aktuální verze Windows Phone 7.5 Mango je možná nejvíc "smart" systém - rychlý, intuitivní a na malé obrazovce telefonu tak nějak nejvíc sexy.
Aplikace do marketplace procházejí stejně jako u iPhone a Apple schvalovacím procesem Microsoftu, což sebou nese stejné plusy a mínusy - jsou k dispozici jen "bezpečné" a ozkoušené aplikace versus určitá cenzura obsahu nebo zdlouhavý a náročný proces publikování, který brzdí rychlé reakce na rychle se měnící potřeby uživatelů.


Plusy oproti iPhone/Android:
 • (oproti Androidu) pevně dané minimum pro HW - žádný WP není nepoužitelná "plečka"
 • (oproti iPhone) více variant - WP má aktuálně kolem dvaceti různých telefonů, takže má víc variant vzhledu a doplňujících vlastností, i když oproti Androidu je výběr stále titěrný
 • nejrychlejší systém - základní ovládání je bleskové
 • intuitivní ovládání - stačí chápat nahoru-dolů a doprava-doleva a umíte ovládat WP
 • (oproti Androidu) certifikované aplikace - všechny aplikace prošly přinejmenším základní kontrolou od Microsoftu - je velmi obtížné narazit na aplikaci, která by byla podezřelá nebo nefungovala.
Mínusy oproti iPhone/Android:
 • Neumí mass storage (negunguje jako "fleška") a vše co s tím souvisí (stahování fotek z telefonu, nahrávání mp3 na telefon atd.). Komunikace s počítačem probíhá jen skrze Zune software. Není to sice nutné provádět přes kabel (jde to i automaticky přes domácí wifi síť) ale stále tu leží problém nutnosti mít speciální software.
 • Velmi málo aplikací na marketu, obzvlášť ohledně her je situace dost tristní (tenhle problém se bude pomalu zlepšovat).
 • Všemožné drobnosti - dané tím, že je to nejmladší systém a stále mu chybí některé funkce, které se ještě budou přidávat (jako sdílení připojení k internetu neboli tethering u Nokií, nemožnost synchronizovat přes Zune dokumenty)
 • Vyhledávač je Bing - nebo aktuálně i seznam.cz. Pokud považujete bing za nejlepší vyhledávač, tenhle bod ignorujte. Pro ostatní je to mírná nepříjemnost, na hledání pomocí google search ale na marketplace existuje aplikace, jen ji neotevřete tlačítkem pro search.
 • Update OS jen přes Zune - zatímco iPhone i Android telefony už umí aktualizovat operační systém over-the-air, tj. bez připojení kamkoli, nainstaluje se to samo přes wifi, umí se Windows Phone aktualizovat jen po připojení k počítači z nainstalovaným Zune.
Doporučeno hlavně pro: uživatele Microsoft služeb (Live, Xbox, Skydrive), kteří chtějí svižný a dobře pochopitelný systém a nevadí jim, že nabídka zábavných aplikací a všemožných užitečných "udělátek" je zatím oproti konkurenci slabá. Telefon je idální pro byznys usery.

Doporučený telefon (pro 01/2012): Nokia Lumia 800, případně HTC Titan, z levné sféry pak Lumia 710 nebo HTC Radar (kovový ale nemá Nokia navigaci zdarma). U WP7 telephonu ale v podstatě nemůžete sáhnout úplně vedle s ničím, to je také velká výhoda.


Co je společné všem (a nemá cenu to řešit vzhledem ke konkurenci)
 • chabá výdrž, obvykle 1-2 dny
 • mírně "šmírácký" a pružný přístup k nakládání s osobními údaji
 • dobrá integrace nejdůležitějších sociálních služeb (facebook, twitter, google+, linkedin atd.) s jedinou drobnou výjimkou kombinace WP plus Google+, kde ještě není dostupná žádná použitelná aplikace
 • navigace - každý novější telefon má GPS a tudíž může fungovat jako navigace (Android má zdarma Google navigaci, Nokia s WP má zdarma předinstalované Nokia Mapy)
 • kapacitní dotykové displeje - displeje reagují na odpor kůže (ne na tlak), takže je nemůžete ovádat třeba v rukavici nebo nehtem, krom několika výjimek u Androidu (Galaxy Note, Thinkpad, HTC Flyer) není požné používat žádný přesný stylus (který má ale stejně význam jen u tabletů a tady se věnuji čistě telefonům).
 • vlastní market přístupný skrze telefon, na kterém můžete stahovat/kupovat aplikace a nechat je rovnou instalovat.
 • všechny mají češtinu, žádný nemá brněnské hantec ani skřetiéé jazykiééé plzeňákůééé
 • všechny se umí nabíjet ze zásuvky i z PC/MAC
 • Ängry Birds - jsou prostě všude :-)