Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

25. března 2012

Mass Effect 3 (PC) - 85%

3/25/2012 Posted by Nikola Bornová ,

Úžasná scifi trilogie je uzavřena.
Tedy...je opravdu uzavřena? Tak trochu...


V hodnocení a doporučení/nedoporučení koupě Mass Effect 3 se pokusím být stručná, protože tohle obří dílo mě nutí rozebírat dlouze a nesnesitelně zažraně :-).

Proč Mass Effect 3 hrát?

Storytelling

Mass Effect exceluje hlavně vyprávěním příběhu. Dělá to celou řadou postupů, od vícevrstenatých postav (všichni mají svoje klady a zápory), přes skvěle zpracované dialogy až po řešení témat, která lidi tak nějak pálí (otroctví, rovnoprávnost, svobodná vůle, rasismus...) - Bioware prostě umí a Mass Effect se nebojím označit za jeden z milníků herní historie.

Skvělý storytelling mají všechny tři díly, ale ten poslední to zvládá nejlépe. Hodně je dáno i technickou stránkou - třeba zdokonalená mimika způsobuje, že postavy při líbání nebo pláči vypadají jako lidé, co se opravdu líbají nebo pláčou a ne jako Pinokio s Terminátorem, co si dávají hlavičku.

Hry, které mi byly schopné vehnat slzy do očí a ve kterých mi OPRAVDU záleželo na hrdinech, spočítám na prstech jedné ruky. Mass Effect 3 mezi ně patří.

Pohádkové dobro a zlo dostalo padáka

Mass Effect 3 nemá koncept dobra a zla známý z pohádek a amerických filmů. V pohádce máte naprosto jasně dáno - čisté dobro je když zachráníte princeznu, oženíte se s ní a rozsekáte na cucky černokněžníka; čisté zlo je když necháte princeznu sežrat drakem a s černokněžníkem uzavřete registrované partnerství. Nic mezi, žádné vrstvy.

V Mass Effectu nejsou věci černobílé. Nevolíte mezi "dobrem" a "zlem" ale mezi mnohovrstevnatými možnostmi, které vždy mají spoustu dobrých i špatných následků. Někdy je jedna z možností o něco lepší, ale často je volba opravdu těžká. Třeba když řešíte spor mezi rasou s příšernou, minulostí, která se ale stává lepší a přátelštější a minulost je pro ně temnou skvrnou a mezi rasou jejich stvořitelů, kteří kvůli nim přišli skoro o všechno, včetně svého domova, a ve snaze je zničit jsou naprosto fanatičtí. Urovnat spor mezi nimi je nemožné, ale jejich pomoc potřebujete - koho podpoříte?

Tempo

Tempo hry je výborně dávkované. V podstatě nenarazíte na mrtvá místa. Ať už jde o prozkoumávání galaxie, postupně masakrované nezastavitelnými reapery nebo o boje v misích (s AI příjemně vylepšenou oproti minulým dílům), hra vás nenechá vydechnout.

Hudba

Hudba je ve hrách i filmu důležitější, než si většina lidí uvědomuje. Nastavuje atmosféru scény, dává vhodný nádech dialogům, udává tempo...

V Mass Effect 3 to funguje parádně. Soundtrack si pořídím samostatně.

Svět

Vesmír Mass Effectu je parádní. Člověk by tam skoro chtěl jet na výlet - kdyby samozřejmě ten svět nebyl nemilosrdně ničený "Smrťáky", kteří víc než mimozemskou civilizaci připomínají nezastavitelnou živelnou pohromu.

To co činí svět Mass Effectu tak zajímavým je prostý fakt, že je to náš svět, se všemi našimi problémy, jen rozšířený za hranice Země a s tím, že různé ožehavé otázky se tu řeší injektáží problému do podoby různých ras nebo organizací.

Star Wars, Star Trek, Středozemě, Stmívání (hehe) - všechny tyhle světy se můžou jít vycpat, žádný z nich nám není tak blízký a zároveň tak exotický.

Postavy

Ke všem postavám ve hře si vytvoříte citovou vazbu. Ne vždy pozitivní, všechny nebudete milovat, ale to je právě ono - je to jako hrát s žijícími bytostmi. Paráda.

Komándr Šeprd

Možná nejlepší herní avatar, jakého jsem kdy hrála. Mám pocit, jako bych do světa Mass Effectu byla vhozena já sama. Tedy ve variantě, která umí lépe mluvit a má lepší figuru, ale jinak to byl prostě můj avatar do jiného světa.


Proč se na hru vybodnout?

Přímočarost misí

Ono je to s tou přímočarostí těžké - když chcete, aby se příběh hrnul zběsile dopředu a držel vás v kleštích, je velmi těžké dát hráčům volnost a navrch klid pomalu prolézat složité a nelineární lokace. Je to jiný typ hratelnosti.

Mě osobně třeba velmi vyhovuje možnost zkoumat bohaté "dungeony" sem a tam a vracet se do nich, když třeba objevím nový klíč nebo schopnost, která mě dostane dál. Miluju Baldur's Gate a Planescape Torment, stejně jako Fallout 1 a 2, kde jde všechno mým tempem a nejdu mantinelem.
To v ME3 nefunguje a po pravdě - při tom, co nám autoři chtějí dát, ani moc nemůže. Tady se lokace prosprintují a okamžitě se ještě větší rychlostí běží dál. Berte nebo nechte být.

Konec

Konec Mass Effectu 3 (a tím i celé trilogie) se stal v posledních týdnech velkým tématem. Musím se přiznat, že vztek spousty fanoušků a všechny ty jejich petice za změnu konce mi přijdou dost přehnané.

Mě se konec líbil, tedy přesněji - velmi silně na mě zapůsobil. Nechal sice hromadu věcí otevřených, ale uzavřel to nejdůležitější a tak to má být - galaxie najednou nezmrzne v čase a nezmizí z ní všechny problémy. Existuje dál a hromada obřích problémů nejen  že není koncem jednoho příběhu dořešena, ale dokonce i vzniká. Ale to je právě ono - to dělá ten svět realistickým. A hráči často zapomínají, že hromady otázek a problémů řeší v samotné hře. Ve hrách se zapomíná, že důležité není jen outro, důležitá je hlavně cesta k němu.

To co mi přišlo zvláštní je docela zřetelná "nedodělanost" poslední řekněme 1-2 hodin hry. Mám velmi silný pocit, že tvůrčí tým si nechal závěrečnou část hry na konec vývoje, což není úplně rozumné. Poslední mise na mě působily jako by byly v "beta stavu", tak nějak nedotažené (dialogy bez hudby, kolísavé tempo, nedotaženost závěrečných bitek). Jakoby to byla první verze, která se ještě musí došperkovat.

A samotný konec (dál snad bez spoilerů) - hodně věcí vyřeší jinak, než hráč očekával, ale to neznamená, že to je špatně. Prostě je gordický uzel problému s koncem všech civilizací brutálně rozseknout jinak, než se čekalo. Hráč prostě něco nevěděl a tak očekával něco trochu jiného než co přišlo, v rámci nových informací ale není konec nelogický - sedí, i když  by bylo fér umožnit hráčům řešit věc více způsoby.

Samotné outro také působilo nedodělaně, jako by ho části chyběly.

Opakuji - mě se naopak velmi líbí, že řada otázek zůstala otevřená. Nechci aby na scénu naběhl nějaký všeználek a všechno podle osnovy dovysvětlil. Chci domýšlet sama, co bylo dál a případně to i zjišťovat v další, plnohodnotné hře. Ten problém byl jinde - jakoby v konci chyběly nějaké části. Působilo to na mě, jako by byla vystřižena nějaká část hry nebo filmů, protože některé věci tam prostě nedávají moc smysl, jako by to bylo vystřiženo z poloviny filmu. Nepůsobí to jako záměr ale jako nedodělanost.

Z konce tedy mám dost rozporuplné pocity.  Líbil se mi brutální sek, ale nelíbila se mi děravost posledních dvou hodin hry. Sázím svojí průkazku z klubovny vývojářů, že Bioware konec nestihl dodělat nebo jim někdo kusy hry vytrhal, aby je pak prodával v rámci DLC (nejpravděpodobněji oboje najednou). Veliká škoda.

Strategie EA/Bioware

Když jsem se dozvěděla, že hned při vydání se objevilo i DLC za 10 dolarů, pokrčila jsem rameny - ok, tvůrci přece mají plné právo udělat rozšiřující obsah za peníze navíc, to je úplně regulerní postup. To, že DLC/datadisk vyjde už první den, na tom přece nic nemění.

Když jsem ale dohrála hru bez DLC a pak si přečetla, co v DLC je (a co možná bude v dalších DLC), tak znechucení přišlo. Jsem přesvědčená, že hra má být samonosná. Má sama o sobě dát plnohodnotný zážitek, dávat sama o sobě smysl a případné DLC má hru jen rozšiřovat, obohacovat.

U Mass Effect 3 to ale úplně neplatí. První DLC jakoby vytrhalo ze hry důležité prvky a ty drží pod výkupným 10$. Ve hře je teď obsah, který bez DLC nedává smysl a to není dobře. Není to fér přístup, působí to (oprávněně) jako nenažranost.

Stejně tak mi moc nesedí, že aby byl singleplayer plnohodnotný, musíte odehrát i multiplayer (MP zvyšuje účinnost vaší armády v SP) - co my, hráči, co je MP moc nebaví? Proč mě nutí do hry něčeho dalšího? Jen aby mě do MPdotlačili, měli tam pak daný počet hráčů a mohli to odškrtnout v tabulce?

Jsem zvědavá, s jakými dalšími vychytávkami po deseti dolarech EA přijde a co se ve hře postupně objeví, i když to tam chtěli autoři hry od začátku. Tohle mě opravdu mrzí. Úplně mám před očima ty meetingy, kdy se sejdou marketingoví a bussinesoví šéfové, přizvou někoho z vývojářského týmu a začnou řešit otázky v duchu "jak to udělat, abysme z produktu dostali víc peněz? Co bysme udělali, aby konzumenti přidali peníze i po koupi našeho produktu...Steve, neškleb se, fajn fajn, budu tomu říkat hra a ne produkt. Takže - co si můžeme dovolit přepoužít nebo vytrhnout ze hry a prodat to pozdějc tak, aby reakce konzumentů  nebyla příliš zuřivá? Steve, mohli bysme vytrhnout tu část s těma prototypama nebo jak se jmenujou ty emzáci? Aspoň budete mít čas poladit to ostatní a nepřekročíte budget. A neškleb se furt." Jo, úplně to mám před očima (to bohužel mluví zkušenost).

Zhodnocení

Ale ať je to s nedotaženým koncem a vynechaným obsahem jak chce, je Mass Effect pořád skvělá a velmi působivá hra. Je to úctyhodné zakončení trilogie, která posunula hranice žánru.

Nějaké budoucí, sjednocené a plnohodnotné vydání "Mass Effect Trilogy" (se všemi vytrhanými dodatky a dokonale fungujícím převodem Sheparda mezi "kapitolami") bude opravdu ultimátní hra. Jestli to EA nebude prodávat za 870$, určitě do toho půjdu znova!

Velitelko Shepardová, byla to čest s vámi sloužit a ovládat vás pomocí klávesnice a myši. A kdo ví, třeba se do vás ještě někdy převtělím.