Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

12. dubna 2012

Názor - ASUS Eee Pad Transformer Prime TF201

4/12/2012 Posted by Nikola Bornová ,
Nečekejte podrobnou recenzi, pro tu můžete jít třeba sem. Na dalších řádcích je spíš osobní názor člověka, který používá tablet každý den, v běžném životě, dva a půl měsíce, za vlastní peníze.Transformer Prime má v bříšku TEGRA III a tenhle počin nVidie musím ocenit pochvalným mručením. Čtyři jádra a úsporný companion pracují tak jak mají a Ice Cream Sandwich je (po všech aktualizacích) nádherně plynulý. Srovnávám to s řadou jiných Android tabletů, které mi prošly rukama a Prime je první, který má stejně příjemné odezvy jako iPad 2. Třeba s nadhodnocovaným Samsung Galaxy Tabem 10.1 se to naprosto nedá srovnávat.

Výdrž tabletu je parádní. I bez docku vydrží celý den intenzivního používání (s výjimkou hraní některých her), samovolné vybíjení je malé takže při mírnější používání na občasné browsení a čtení emailů vydrží několik dní bez nabíjení. Dock to samozřejmě ještě vylešuje.

Poznámka - dock po připojení funguje tak, že dobíjí tablet (nikoli že tablet začne fungovat z baterie docku). Pokud tedy máte vycucaný zdroj na tabletu a na chvíli ho připojíte k docku, můžete ho pak zase odpojit a pokračovat v používání.

Display nazývá Asus "Super IPS+" a musím říct, že je opravdu vynikající. Skvělé pozorovací úhly, skvělé podání barev. Když se zapne "Super IPS+ mode (outdoor)" (stačí dvě tapnutí), dá se bez problému číst i na sluníčku. Samozřejmě je tu háček platící pro všechny moderní dotykové telefony a tablety - "Super Lesklý Omatlaný Mód" obrazovky, ale to platí pro 100% aktuálních zařízení a tak to hodnotím jako zápor obecný, nikoli jako zápor Prime (který je stejně lesklý jako kterýkoli jiný tablet).

Prime je první tablet, kde soft předinstalovaný výrobcem nepovažuju za otravný bloatware, ale za užitečný bonus. Asus WebStorage je v praxi něco jako DropBox, máte k němu automaticky 8 GB - to fajn věc, která mimo jiné zmírňuje nepříjemnost, že Prime se hlásí jako přenosné multimediální zařízení a ne Mass storage (což ale dělá většina tabletů). MyCloud se dá použít např. na vzdálenou správu počítače a Polaris Office slouží jako file manager a ke čtení dokumentů (podporuje např i docx). Ano, všechno jde udělat jinak, přes jiné app, ale je fajn to mít od začátku připravené a funkční.

Poznámka - dock má plnohodnotnou klávesnici (jen bez klávesy DEL, kurňa!) a touchpad s pravým a levým tlačítkem myši, jejichž funkce jde nakonfigurovat. Když připojíte dock k tabletu a dotknete se touchpadu, máte normální kurzor. Dock má také klasický USB konektor (jeden), do kterého jde připojit klávesnice, myš apod. ale třeba i Xbox/PS3 ovladač a můžete pak za jeho použití pařit třeba český Shadowgun - funguje to skvěle, i když některé neoficiální ovladače prý nefungují (třeba Logitech F510; já používám ovladač přímo k Xboxu 360).

Na začátku jsem s tabletem nebyla moc spokojená, protože mě zlobil systém, viz tohle video. Asus se ale činí a vydal už několik updatů - takřka všechny problémy zmizely.

Fotoaparát na tabletu je spíš do počtu, ale to není podstatné negativum - fotí řekněme ok, ale asi málokdo bude pobíhat po světě s třiceticentimetrovým tabletem jako s foťákem. Je určený spíš pro skype (přední kamerka je přítomna) a na to bohatě stačí.

Co se týče negativ - ve videu jsem mluvila o nepříjemné hraně a stále to platí. Tvrdé sklo displaye gorilla glass o maličký kousíček přečuhuje nad rám a je trochu nepříjemné do rukou (vopice protivná!). Naučila jsem se ho ale "správně" držet a už to není problém.

O citlivém, specifickém konektoru napájení/synchronizace raději nemluvím, to je problém spousty tabletů a zlobí mě to i u iPadu. Jednou mi snad někdo vysvětlí, že když už nemůžou používat normální microUSB tak proč aspoň ty konektory nedělají tak, aby se příjemně zasunovaly.

Jedna drobná ale velmi nepříjemná vlastnost tabletu se v recenzích často mine - slot pro MicroSD kartu je hloupě řešený - o kousíček přečuhuje nad tablet a tak je snadné ho zmáčknout a vyndat. Pružinka pomáhající s vyskočením karty je ale silnější, než je třeba, a tak karta opravdu vyskakuje. Na nějakou kancelářskou soutěž "kdo dostřelí dál SDéčko" je to super, pro praktické používání je to dost nepříjemné. U tabletu s 64 GB paměti mi ale nepřítomnost karty nevadí.

Systém se po aktualizacích stal mnohem stabilnějším, většina problémů, která byla hned po porodu, zmizela. Přesto se mi Android ale v posledních dvou týdnech dvakrát samovolně restartoval. Jsem ale heavy user a tablet docela trápím, tak to berte v potaz.

Nakonec jsem si nechala ještě speciální vychytávky. První je ASUS customized settings - speciální položka v nastavení, kde je hromada užitečných funkcí. Např.to, že zmáčknutím Recent Apps key tlačítka můžete kdykoli a kdekoli udělat screenshot obrazovky - žádné rootování tabletu, žádné kupovaní aplikací na screenshoty, máte to rovnou a funkční.

(otevřete si obrázek pro podrobnosti)

A samozřejmě nemůžu zapomenout na pro vývojáře velmi příjemné Developer options (to není od Asusu ale  jako součást ICS).


Váha - tablet je o kousíček lehčí než třeba iPad 2, i když je o něco větší. Přestože má "jen" 586 gramů a patří tak mezi ty lehčí desetipalcové tablety, na dlouhé držení to pořád moc není, obzvlášť kvůli ostřejším okrajům. Ale to je opět problém všech tabletů téhle velikosti, i když třeba mnohem levnější Archos 101 G9 váží o 50 gramů více a přesto se mi držel lépe, protože má oblé, příjemné okraje (a na rozdíl o hliníkového Prime je plastový a tak nestudí, ale zase trochu vrže). Tohle je ale věc, která se zatím moc nedá hodnotit, je to stejné jako se superlesklými displeji.
Výhoda Transformeru ale je, že má připojitelný dock a já ho často používám tak, že mi hezky sedí v docku v poloze, která mi vyhovuje, nebo ho samozřejmě při delším čtení mám na klíně.

U tohohle tabletu si občas někdo stěžuje na horší citlivost na wifi (kvůli hliníkovému tělu), já ale nic takového nezaznamenala, alespoň tedy ne ve srovnání s iPadem 2, s nímž jsem testovala, který z nich dřív ztratí signál (bylo to nastejno).

GPS berte jen jako takový doplněk, na navigování to asi moc není - po prvotních peripetiích s citlivostí (u GPS byla opravdu mizerná) jsem už ho nezkoušela. Jelikož proběhly nějaké updaty, doplním dojmy s GPS později.Závěr? Kvůli práci se prohrabuji spoustou Android zařízení a aktuálně nevidím v téhle cenové kategorii lepší volbu než je Transformer Prime. mám k němu několik výrazných výhrad, ale to mám zatím k jakémukoli tabletu na trhu. Teď, na začátku dubna 2012, ho považuji za nej  desetipalcový tablet na trhu a v praktickém životě ho používám o hodně víc než třeba iPad 2.
Pokud nechcete čekat pár měsíců na další generaci tabletů, berte tenhle.

Update 12. 4.
Tady máte hezké, nezaujaté srovnání Transformer Prime vs iPad 3