Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

23. července 2012

Android a ochrana proti pirátství

7/23/2012 Posted by Nikola Bornová , , ,


Původně mě jen požádal Ondřej Trhoň z Androidmarket.cz o komentář k pirátství na Androidu (je to kvůli českému Dead Trigger a jeho změně z placené hry na čistě freemium z důvodu obrovského pirátění hry), ale odpověď mi bobtnala a bobtnala až se z ní stal samostatný článek :-).


Názory na to jak řešit pirátství (nejen) na Androidu se hodně různí - prakticky co člověk to názor, takže já budu mluvit jen sama za sebe a nevyjadřuji nějaký oficiální názor za Lonely Sock, Disney, Icarus Games nebo jakoukoli jinou firmu, pro kterou pracuji nebo jsem pracovala. Všude se ale shodneme na jedné věci - pirátství na Android platformě je dost brutální. Nemusím snad připomínat neslavně proslulý Football Manager Handheld za "strašlivých" devadesát kaček, kde si Android hráči upirátili 90% kopií.

Nepatřím k lidem, kteří provádějí nesmyslné výpočty, kolik že by ze všech těch pirátských kopií měli peněz, kdyby si jejich hru nebo software ti zlí Johnové Silverové koupili. To nemá vůbec žádný smysl - stojí to na zcestné myšlence, že pirát je někdo, kdo by si hru automaticky koupil, kdyby neměl možnost ji nelegálně stáhnout. Ten problém je samozřejmě mnohovrstevnatější. vlastně má vrstev jak cibule - je jich hodně a většina z nich vhání slzy do očí vývojářů.

Všichni piráti na Androidu mají ke stahování nějaké svoje důvody. Někdy jsou i do určité míry pochopitelné, jako třeba zmatená situace na obřím čínském trhu - odkud je taky většina pirátů. Je složité zazlívat jim, že si stahují nelegální kopie, když se k legálním často nemají šanci dostat. V Číně je sice asi 70 Android marketů, ale je to s nimi trošičku na...víc komplikací. "Opodstatnění piráti" taky můžou být děti, které nemají možnost platit (a těch je na platformě Androidu víc než třeba na iOS) nebo ještě nechápou rozdíl mezi legální a nelegální kopií hry. S těmito "piráty" vývojáři moc neudělají.

Je tu samozřejmě i druhá skupina pirátů, tzv. Absurdní Logici. Používají argumenty převzaté z PC a konzolové scény (kde dávají podobný "smysl"). Je tu Franta "není to tak dobré, abych za to platil" Novák (proč tedy ten brak stahuje?), stahuje i Vašek "je to pro mě moc drahé" Roztočil (tohle může mít váhu u hry za 60€, ale nepůsobí to věrohodně u hry za cenu párku v rohlíku) nebo Jára "nebudu podporovat ty nenažraný korporátní mrdky" Hilton atd. Tohle jsou ale piráti, kteří by i v případě, že by šla hra sehnat jen na ofiko marketu, nikdy nekupovali (respektive kupovat by zlomek, který se dá považovat za zanedbatelný).

Pak je ale i třetí skupina, velikostně těžko odhadnutelná, která opravdu může zneužívat to, jak snadno se na Androidu získávají zdrojové apk soubory. Tihle jsou prakticky jediní, u kterých má cenu se bavit o ochraně hry proti pirátství.

Na Androidu je podle některých odhadů cca 2-3x větší míra pirátství než na iOS. Když vynecháme výše zmíněné pochopitelné důvody (děti, Čína...) a skupinu Absurdních Logiků, zůstane nám skupina uživatelů, kteří by opravdu mohli teoreticky kupovat, ale nedělají to. Podle mě jich bude spíš v řádu procent než desítek procent (u PC a videoher bych ten odhad dost zvýšila), ale i to může udělat dost solidní rozdíl, který může snadno znamenat, že vývojář přežije a může hru/soft dál podporovat nebo vyvíjet další. Takže otázkou je, jak získat na svojí stranu těchto x% uživatelů, kteří pirátí kvůli tomu, že je to prostě o chloupek levnější a že je to zároveň hrozně snadné. Jaké způsoby na to použít?

Nejvhodnější způsob je čistě hypotetický - měl by to řešit Google zdokonalením platformy Google Play. DRM je spoustou lidí považováno za sprosté slovo, ale jde udělat i tak, že si jeho přítomnost vlastně ani neuvědomujete (jako třeba u desktopového Steamu nebo Impulse Driven). Neškodilo by v systému trochu lépe chránit instalační apk soubory nebo je třeba automaticky opatřit skrytým watermarkem a dalšími, neobtěžujícími ochrannými prvky.

Člověk ale musí uvažovat prakticky, ne doufat, že se něco udělá bez jeho přičinění :-). I samotný developer má určité možnosti, jak se bránit zákeřným hráčům pracovně nazvaným "pirát, který by nakupoval, kdyby pirátství nebylo tak snadné" neboli Pirát v3.

První varianta, která občas docela funguje u menších studií (tj. ne u "zlých korporací"), by mohla být ochrana od fanoušků. Tuhle metodu ale myslím můžeme rovnou smést ze stolu. Mobilní hry jsou věc pro masivní publikum, ne pro klasické hráče. Nic jako věrnost značce nebo láska k indie vývojářům tu moc nemá šanci na úspěch. To by možná mohlo fungovat u pár titulů, které si získají komunitu předem třeba na PC. Ale tahle metoda je u "her na placičky" (zatím) o ničem (třeba i kvůli tomu, že 5 000 oddaných fanoušku na PC u hry za 15$ je trochu něco jiného než 5 000 oddaných fanoušků u hry za 99 centů).

K tzv.tvrďáckým metodám patří možnost donuti hráče před prvním spuštěním vytvořit si online konto. Kontroluje se ID telefonu/tabletu z registrace, vytvoří se pravidla atd. Případně se nedovolí hráči spouštět hru offline, tj. neustále nebo jednou za čas se můžou ověřovat jeho herní akce na serveru s různými identifikátory. To je docela náročné na vývoj i na provoz a hráči to moc neocení, ale je to dost účinné a taky to funguje jako velmi dobrá ochrana proti cheatování.

Určitou formou ochrany je i freemium (nebo velmi podobný free-to-play) model hry s reklamou. Když má Pirát v3 hru zadarmo, nemá tolik důvodů ji získávat z nelegálních zdrojů. (Drobný) zdroj peněz pak může mít vývojář z reklamy uvnitř hry a případně může prodávat možnost reklamu odstranit. I tahle varianta ale není dokonalá a samozřejmě se tu pirátí. Proč platit za odstranění reklamy, když jde stáhnout nelegální verze, kde je rovnou pryč, že?

Další možností ochrany je freemium hra s in-app purchase systémem, kdy se dá na Google Play základní hra zadarmo a hráč má možnost si dokupovat průběžně různé virtuální zboží. U téhle metody je ale třeba počítat s tím, že nakupovat bude jen zlomeček hráčů. Když se vývojář dostane na 1-5% podíl platících vs neplatících, může ronit slzy štěstí. Freemium model prostě potřebuje obrovské množství pravidelných hráčů - a tím myslím obrovské, nejlépe v řádu statisíců pravidelných hráčů. Podporu ale vývojář samozřejmě musí dát všem, tj.musí poskytovat podporu třeba 98% neplatících hráčů. A když se trochu zamyslíme, někdo tu podporu samozřejmě musí poskytovat a ten někdo to určitě nebude dělat zadarmo. Takže i tenhle model má svoje nevýhody.

Navíc freemium model se hodí jen na určitý druh her a podle mě se začal nadužívat a hrozným způsobem likviduje hodnotu řady herních žánrů. Bohužel jsou ale vývojáři trochu v pasti, protože freemium tituly začaly vládnout světu mobilních her a skoro to vypadá, že není cesty zpět. Dejte na má slova, hráči i vývojáři budou do dvou tří let ronit obří slzy a už dnes je spousta nejúspěšnějších titulů prakticky překreslenými výherními automaty. Ale to už je na jiný článek :-).