Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

27. července 2012

Temný rytíř povstal - 80%

7/27/2012 Posted by Nikola Bornová ,
I'm...hrch..chrch....hrch..chrchly...betméééén!

Temný rytíř povstal je epický závěr Nolanovy trilogie o Batmanovi. A když říkám epický, myslím tím EPICKÝ.


Příběh se odehrává 8 let poTemném rytíři - Batman se stáhl do ústraní, stejně jako jeho alter ego Bruce Wayne (nikoli naopak) a jen vegetuje ve svém obřím sídle. Na scénu ale přichází husto-kruto-přísný záporák Bane a netopýří mlátička musí znovu oprášit svojí kevlarovou pláštěnku.
Temný rytíř povstal vyráží dech. Obrovský díl práce na tom udělala hudba Hanse Zimmera, který nějak dokázal skoro tři hodiny udržet stoupající (=povstávající) údernost hudby, a to už na začátku hudba podivuhodně třepala mým Imax křesílkem. Úžasné jsou jako vždy i batmanovská udělátka, zvukové efekty, sexappeal Seliny "jakoby catwoman" Kyle, tempo filmu, herecké výkony (až na jednu výjimku), rozsah vyprávění...ale nic se nevyrovná Banovi, který vyzařuje brutální fyzickou převahu doslova až na buněčné úrovni - a to i přes trochu legrační darthvaderovský hlas, kdy spousta Američanů nerozumí, co vlastně říká (my máme naštěstí titulky). Každý hrdina je tak husto-krutý, jak husto-krutý je jeho nepřítel, a tady má Batman opravdového protivníka, který se mu vyrovná nejen fyzicky, ale i mentálně.
Nový Batman je mimořádný film...ale přes nadšení naprosté většiny diváků si ho já sama zamilovat nedokážu. Krom výpravného vyprávění je totiž také prošpikován hromadou podivností, nedotažeností, nelogičností a sem tam i nechtěně legračních scén.

Ano, je to "jen komiks, jen zábava, o tomhle se nepřemýšlí!". Fajn, u Hulka taky neřeším, jak je možné, že mu na těle drží trenýrky, i když se zvětší na tunové monstrum. Nebo že by Superman v reálu nemohl tak snadno zvedat vlaky /  letadla / autobusy, protože by je na malé podpůrné ploše svých dlaní neustále promačkával a lámal. Ale tady mluvím o závažnějších nesmyslech a nedotaženostech - těch dějových. Nejsem toho názoru sama - pokud už jste film viděli nebo vám nevadí spoilery, koukněte se třeba sem, semhle, sem nebo sem a na spoustu dalších, podobně zaměřených článků (pod kterými je obvykle naprosto zuřivá debata fanoušků Nolana a jeho verze Batmana).

V dějové děravosti to není tak špatné jako Prometheus, ale v lecčem mi Temný rytíř povstal tenhle film připomíná - technicky je brilantní po všech stránkách, ale jak o tom začnete aspoň trochu přemýšlet, zjistíte, že se koukáte na nablýskaný cedník. A já o filmech přemýšlím i při koukání. Nemůžu si prostě pomoct, je to podvědomé, asi jak když si pejsek olizuje kulky i když ví, že pak bude mít pachuť v ústech. Kdo to dělá taky (to přemýšlení), film si zdaleka tak neužije jako někdo, kdo na film kouká jako na "normální letní blockbuster - nevadí, že tam pár věcí nedává moc smysl, jako celek je to bomba".

A tohle přesně nový Batman je - nabušené, bombastické finále trilogie, které se bohužel musí brát jako "je to jen komiks".


Mimochodem, takhle Batman přišel ke svému drsňáckému hlasu.