Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

29. srpna 2012

The River (seriál) - 60%

8/29/2012 Posted by Nikola Bornová ,

Shlednutých sérií: 1 z 1
Dílů v sérii: 8 (po 45 minutách)


Seriál The River je mimořádně rozkolísaný počin. Povedlo se v něm podivuhodně zkombinovat velmi povedené nápady a plusy s věcmi hodně otřepanými a nepovedenými.


The River je mysteriózní, chvílemi až hororový seriál o tom, jak malý tým projíždí neprozkoumanou větev Amazonky, aby našel půl roku ztraceného cestovatele a hvězdu televizního seriálu o přírodě Dr. Emmeta Colea. Výprava je poháněna především jeho manželkou, která věří, že je stále naživu a že ho dokáží v nezmapovaném pralese najít. Seriál je "mystery horror" od producentů např. Paranormal Activity, takže spíš než krásných záběrů na Amazonii nebo boje s nebezpečími divoké přírody se tu nečekaně dočkáme klasické duchařiny.

Pozor - celé je to koncipované jako "found footage" se vším, co k tomu patří. Ve výsledku všechno působí tak trochu jako Paranormal Activity nebo Blair Witch naroubované na Lost. Že se výsledek většině diváků moc nelíbil prozrazuje nejen nízká sledovanost ale i to, že byl seriál po první sérii zrušen - přesto ale má něco do sebe a hned si řekneme proč.

Nápad na seriál je výborný - je to paranormální horror zasazený do "road movie" na řece v džungli. To působí opravdu osvěžujícím dojmem. Překvapuje mě, kolik lidí je absolutně znechucených tím, že jde o seriál o mrtvých, démonech apod. a brutálně ho kvůli tomu setřou. Je to jak kdyby kritizovali CSI že je o kriminálních případech nebo že je Once upon a time o pohádkách. Je smutné, že si tolik lidí plete kritiku žánru nebo toho co čekali že to bude s kritikou konkrétního díla. Já za nápad dávám velké plus.

Found footage - celý seriál je koncipován tak, že kamery jsou součástí děje. Většinu seriálu tam pobíhají dva kameramani, kteří jsou jasnou (a důležitou) součástí dění a zbytek doplňují hromady malých, méně kvalitních kamer, které všichni všude neustále kladou. Samotný nápad je docela fajn (po Emmetovi konec konců pátrá primárně jeho filmový tým, takže to dává naprostý smysl), ale musím říct, že se tu jedná o méně povedenou found footage.
Pokud udělám z kamery součást děje, tak musím počítat s tím, že ji začnou diváci vnímat a soustředí se, co kameramani dělají a proč. Tady se na to často zapomíná, takže když třeba filmařský tým beží vyděšeně podzemím a pronásleduje je něco děsivého, co na ně může odkudkoli vyskočit, zabírá kameraman obličeje všech prchajících, tzn.že pozadu sprintuje temnou, nepřehlednou chodbou a točí lidi za sebou. Fakt divné a je to tam často. Nebo když je člověk sám, tak většinou točí svůj obličej, aby bylo vidět jaké projevuje emoce, místo aby točil co se děje v okolí - také hodně divné.
Navíc kamkoli výprava přijde, tak tým okamžitě rozmístí obrovské množství malých, satelitních kamerek. Solí je kolem sebe jak kdyby je doslova s*ali na počkání. Působí to trochu divně, když někde rozbijí tábor a hned mají deset různých úhlů kamery, vždy namířené pěkně tam, kde bude někdo dramaticky mluvit. Ještě divněji pak působí, když najdou nějaké ztracené (najisto needitované) pásky a ty jsou pěkně sestříhané z deseti záběrů.
Proti found footage samotné nic nemám, třeba v nedávno recenzovaném filmu Kronika nebo v Cloverfield se podle mě dost povedla. Tady to je jedna z hlavních věcí, co seriálu láme vaz. Ti, co found footage nemají rádi, se samozřejmě musí seriálu vyhnout velkým obloukem (a při obcházení na něj pro jistotu ještě stříkat svěcenou vodu). Ale i ti, kterým nevadí, budou dost zklamaní. Dávám velké mínus.

Obsazení se naopak dost povedlo. Prakticky až na roli blonďaté kočičky Leny, která tu svým městským zjevem působí jak pěst na oko, jsou všichni skvěle vybraní a opravdu působí tak, jak mají - jako dobrodruzi, co točí dokumenty v divoké přírodě. Ošlehaní, pohublí, opálení, rozcuchaní, zarostlí... Fajn, dávám plus. Navíc většina z nich i dobře hraje, přestože jim scénář hází klacky pod nohy v podobě...

...výrazně klišé postav. Ty jsou tak klasické a ohrané, že skoro vždy odhadnete, co udělají, řeknou, jak dopadne která scéna. Proč se autoři tak strašlivě báli udělat míň nalajnované postavy? Nevím, ale je to otrava a dávám mínus.

Psala jsem, že The River se podobá seriálu Lost - ale spoustu věcí dělá překvapivě lépe. Tedy aspoň co se týče promyšlenosti paranormálna. V Lost mě s přibývajícími díly stále víc a víc štvalo, že všechno paranormálno tam je jen na efekt, popírá samo sebe, nedává žádný smysl a nakonec to taky skončí obřím špuntem uprostřed ostrova, který celý ostrov vypouští jak ve Smolíkových. V The River je "magie" domyšlená, všechno se týká jednoho zdroje někde v džungli. Přestože jsou tu démoni, mrtví, nemrtví, polomrtví, duchové, krevní vysavače, tajné laboratoře atd., všechno se týká jedné "síly" s jasně pochopitelnými pravidly a všechno mi jako celek dávalo smysl. Za to dávám plus, osobně jsem všemi těmi "paranormálny na efekt", co nedávají žádný smysl ale spousty lidí je řeší jak něco úžasně promyšleného, hodně, hodně přesycená.

Takže jak celkově? Natočených 8 epizod doporučím těm, kteří se dokážou přenést přes méně povedený found footage styl a mají rádi paranormální zápletky. Pro mě je The River mnohem povedenější než třeba nesrovnatelně populárnější Supernatural, který je také plný ultraklišé postav a zápletek s duchy, ale nemá pro mě "nic navíc". The River má něco navíc, i když jeho zrušení mě ani zdaleka nemrzí tak jako zaseknutí některých jiných seriálů.


The River na ČSFD