Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

13. září 2012

Edvard Grieg - Peer Gynt

9/13/2012 Posted by Nikola Bornová
Dnešní pohlazení pro uši i mysl možná není tak známé jako řada děl od Mozarta nebo Bacha, ale to mu neubírá nic na genialitě.Pamatuju si to jako dnes, když jsem poprvé poslouchala výběr z Peer Gynta - hudebního doprovodu k Ibsenovo hře, kterou složil norský mistr Edvard Grieg. Je to už skoro čtvrt století, ale přesto si pamatuju, jak jsem zabalená do dek četla nádhernou fantasy Příběh, který nikdy neskončí od Michaela Endeho a k tomu mi do uší z rozvrzaného walkmanu hrál Peer Gynt. Kombinace díla dvou géniů mě doslova přenesla do jiného světa.

Ještě dnes ve mě Griegova hudba vyvolává silné pohnutí. Zkuste ho. Tohle je moje nejoblíbenější část - Morning.Víc z Griegovy hudby si můžete vychutnat třeba zde na Groovesharku.


Je známým faktem, že preferovaná hudba souvisí s inteligencí a že vážnou hudbu poslouchají nejvíc inteligentní lidé. Je nejisté, jestli vážná hudba podporuje růst inteligence nebo jestli prostě jen víc sedne chytrým lidem, ale jedno je jisté - její poslech vám rozhodně neuškodí :-).

A ještě malý přídavek, který určitě znáte ze spousty filmů, ale možná jste nevěděli, že to také patří do Peer Gynta :-)