Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

3. září 2012

Ekologie a ekologismus

9/03/2012 Posted by Nikola Bornová ,

Čím víc je svět jiný, tím víc je stejný. Davy lidí se jako vždy snaží vyjadřovat k problémům, kterým moc nerozumí.Nejlepší je samozřejmě vyjadřovat názor co nejextrémněji, přesně podle pravidel bipolárního myšlení - buď absolutní, "sžíravá" kritika nebo naopak nezlomné a totální fanouškovství. Je jedno jestli jde o ideologie, fotbalové kluby nebo výrobce moderních IT udělátek, princip je vždy stejný - náš tábor má naprostou pravdu ve všem a ten druhý tábor jsou idioti, co ničemu nerozumí a jsou to naši nepřátelé. Myšlení hodné pravého lidoopa.

Vezměme si třeba ekologii. Spousta lidí má na ni hodně vyhraněný názor. Jedni se s pěnou u úst poutají ke stromečkům a nenávidí všechny ty kapitalistické svině, kteří chtějí mladým kmínkům ublížit. Považují se za ekology. Ti druzí - s podobně manicky poslintanými ústy - nadávají na debilní ekology, kteří jsou úplně debilní a chtěli by je připravit o všechny moderní, lidské vymoženosti, které ve skutečnosti přece přírodě nikdy nijak neuškodily.

Málokdo z nich se při vášnivé pro-proti disputaci zastaví a něco si o tom zjistí. Třeba že to, o čem se tak hádají, není ekologie ale environmentalismus, někdy nazývaný i ekologismus. Environmentalismus je hnutí  (myšlenkový směr), který se zabývá vztahem člověka a přírody, je převážně kritický a snaží se omezit působení člověka na přírodu. Ekologie je něco jiného.

Pozor, nepleťme si to s environmentalistikou, což je normální vědní obor o vztahu člověka a přírody, který patří pod ekologii.

Ekologie je trochu "jiné zvíře". Je to normální věda, která se zabývá vztahy mezi organismy navzájem a mezi organismy a okolním prostředím. Zkoumá, jak se na ekosystému nějakého místa projeví třeba bobří hráz, jakým rostlinám a organismům to prospěje a jakým uškodí. Jak se projeví sucho na populaci hrochů a jejich chování nebo co způsobí přemnožení vlků na Aljašce a jakými mechanismy se stav případně vrátí do rovnováhy.

Ekologie není věda, která by říkala "tyhle zlý bubáci vlci žerou hezoučké srnečky a tak bychom je měli vystřílet" ani neříká "zlí, zlí lidé štěpí hodné atomy v elektrárnách, měli bychom všichni spáchat sebevraždu". Přesto to tak většina lidí chápe a používá. Ano, pojem "ekologický zdroj energie" ve správném chápání se do určité míry překrývá s tím nesprávným - v tom rozumném smyslu to znamená, že "ekologická výroba" zasahuje do existujícího ekosystému minimálně, kdežto v tom špatném smyslu to lidi chápou tak, že všechno méně kouří. Ve výsledku to může být skoro stejné, ale skutečná podstata je o úplně něčem jiném.

Proč o tom píšu? Já sama se považuju za velmi ekologického člověka. Raději to už ale moc neříkám, protože se pak na mě hned vrhnou dvě zmagořené skupiny - jedni si hned ťukají na čelo a představují si, jak se někde poutám ke stromům nebo demonstruju, ať vyhodíme do vzduchu všechny atomové elektrárny a osejeme svět úžasnými větrnými turbínami; druzí na mě divně koukají když zjistí, že mám auto a několik počítačů a považujou mě za zrádkyni, která nerozumí té pravé a skutečné ekologii.


Já, jako ekologický člověk, považuju člověka za normální složku ekosystému. Chci abychom pokračovali v evoluci, abychom se dál rozvíjeli, abychom zkoumali a používali moderní stroje, které nás posunují dál v evolučním žebříčku. chci abychom stavěli a tvořili. Jsme součástí přírody a záleží na nás. Ale když se řeší třeba zdroje energie, tak se o nich snažím zjistit víc a vnímat je KOMPLEXNĚ, ne jen podle toho, kolik udělají na první pohled viditelného čoudu.

Zjišťuju si, kolik celkové energie je potřeba na výrobu a instalaci solárního panelu a jestli se to vůbec vyplatí a na výrobu se nespotřebuje víc energie než kolik jí pak ze Slunce vrátí (zdá se, že se to vyplatí). Když vidím větrné turbíny tak nemyslím jen na to, že to je zdroj energie, ze kterého se nekouří, ale i na to, jak tyhle elektrárny masivně hyzdí krajinu a kolik miliónů ptáků a netopýrů masakrují pomocí svých listů, infrazvuku a podtlaku kolem vrtulí. Když se staví dálnice tak přemýšlím, kolik o kolik méně se spálí ropy tím, že se jezdí mnohem ekonomičtěji a kratší trasou, ale zároveň jak to lidi ovlivňuje do masivnějšího nákupu aut, protože se cestování autem stává pohodlnější a rychlejší než třeba vlakem.

Samozřejmě že existuje ekologické chování. A protože jsme přemnožený živočišný druh s extrémním vlivem na okolí, musíme si dávat pozor, jak se k okolí chováme. Samozřejmě že ano. Environmentalistika nám řekne, co se stane, když úplně rozbijeme celoplanetární ekosystém (a na to už máme spoustu prostředků) - většina živočichů, včetně nás samotných, pravděpodobně vymře. Už se to stalo a ne jednou. Skoro najisto sice nepomře všechno a život se vrátí v jiné podobě, ale bylo by trochu škoda, kdyby to bylo bez nás, že?

Takže je správné třídit odpad a je nesmysl, že těžíme ze Země pořád nové a nové suroviny a přitom ty z už nepoužívaných věcí zase zahrabáváme zpět, místo abychom investovali maximální úsilí do jejich recyklace. Je rozumné si mezi dvěma podobnými přístroji vybrat ten, který spotřebuje méně energie, protože nám déle vydrží aktuální zdroje a máme víc času vymyslet jiné (a vy výsledku to bude i ekonomičtější). Je rozumné sázet stromy, protože čistí vzduch od nečistot a hluku, vytváří kyslík a taky nám pohled na ně dělá dobře - věc, na kterou často zapomínáme. Je rozumné stavět velké domy typu "zmodernizovaný panelák", protože v přepočtu na počet lidí ovlivňuje ekosystém nesrovnatelně méně, než třeba padesát rozlezlých rodinných domů - samozřejmě musí být dobře udělaný, protože i ve velkém domě žijí lidé, kteří - jak už jsme si řekli - jsou taky součástí ekosystému, ne že ne.

Ekologicky žijící člověk se má snažit neničit existující ekosystémy. Má žít úsporně - ale odsaď pocaď. Je nesmysl spřádat teorie o tom, jak by se planetě ulevilo, kdybychom všichni žili v zeměnkách, stanech nebo spali na zemi v lesích. Co bychom jako udělali s těmi sedmi miliardami lidí? Co bychom všichni jedli? Jak bysme se sem vešli? Umíte si představit těch výkalů? Hygiena? Masivně šířené nemoci? Moderní technologie jsou potřeba.

Proto žiju v domě, ale hodně chodím do přírody. Chodím pěšky nebo jezdím MHD, ale na výlet jedu klidně autem. Používám spoustu přístrojů, ale volím úsporné varianty. Produkuju odpad, ale pečlivě ho třídím. Uklízím hovínka po svých pejscích, aby do nich nešlapali a nepadali lidé a abychom měli hezké okolí. Ráda si kupuju nové oblečení, ale snažím se krotit, protože je zbytečné plnit svět něčím, co pak nebudu nosit a nakonec to skončí na skládce. Jsem pro udržování atomové energie dokud nevymyslíme něco, co ji skutečně a rozumně nahradí (a ne, ještě tam nejsme). Jsem pro dálnice, ale s velkým počtem přechodů (jako vášnivá turistka vím, jak dálnice přesekne krajinu). Jsem pro to, abychom se snažili být ekonomicky co nejsilnější, protože pak si budeme moct dovolit vyvíjet a kupovat mnohem úspornější a čistší přístroje a budeme mít víc peněz na recyklování. Atd.

Takhle se podle mě chová "ekologický člověk". Vnímá všechno jako celek, včetně moderního člověka jako nedílné součástí přírody. Je mi líto všech environmentalistů, co pláčou na každým zapojeným počítačem a (autem) jezdí na akce, kde křičí (pomocí mikrofonu a reprosoustav) o moderním lidském zlu, stejně jako je mě iritují jejich arogantní odpůrci, kteří si jedou pro deset rohlíků dvoutunovým SUV a jediné, co je zajímá, je jejich peněženka a příjmy bez ohledu na provázanost světa a souvztažnost všech věcí, které se dějí (ano, to je ta ekologie).

Všechno souvisí se vším. Nebuďme extrémisté ani v jednom směru. Používejme náš nejcennější dar - zdravý rozum.