Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

21. října 2012

Arktida 3D - 60% (IMAX)

10/21/2012 Posted by Nikola Bornová

Povrchní eko-poselství ve 3D.

Z Arktidy 3D jsem trochu rozpačitá. Je to "povídání o Aktidě a ledních medvědech" (v žádném případě dokument), na které se asi dá zajít s dětmi, protože za 40 minut se nestihnou začít moc nudit. I myšlenkové poselství filmu je tak pro děti do 8 let.


Co se týče toho pozitivního - lední medvědi jsou opravdu nádherná zvířata a na formátu IMAXu jim to náramně sluší. Sledujeme tu hlavně jednu medvědí mámu, která se stará o dvě roztomilá, sedmiměsíční medvíďata. V řadě zdařilých záběrů vidíme, jak plavou, skáčou parádní placáky do vody, hrají si apod. Uvidíme i pár magických záběrů, které natáčel potápěč pod ledem. Kdyby u toho film zůstal a snažil se představit co nejvíc krás a nic člověku nevnucoval, bylo by to výborné.

Bohužel nádherných snímků tu na film určený pro IMAX není tak moc (beru to jako formát, který je přímo stvořený pro Podívanou). Trochu to na mě působí, že filmaři měli speciální imax kaeru jen na týden dva s nestihli natočit dost materiálu. A k tomu se přidává hodně otravné ekoposelství o zlých skleníkových plynech.

V podstatě od začátku do konce nám totiž hlasy komentátorů sugerují: vaše zlé skleníkové plyny oteplují Artktidu a dělají Velké Zlo.
Film se snaží vnutit myšlenky, jak kvůli globálnímu oteplování samci ledních medvědů - kdysi velcí a hraví dobráci - teď nedělají nic jiného, než že jak terminátoři pronásledují medvědí mláďata a snaží se je všechny sežrat (nedělám si legraci). Sobi zoufale trpí v řekách, které vždy přecházeli po krásném, travičkou dlážděném ledu a teď se v něm topí, protože zlé skleníkové plyny. Atd.

Film je zakončen sugestivními přednesy o tom, jak musíme zachránit medvědí mláďata před smrtí z globálního oteplování tím, že přispějeme organizaci XY.

Je to hrozná škoda. Kdyby se film soustředil hlavně na krásy Arktidy a životní zvyky ledních medvědů, o kterých by nám řekl co nejvíc zajímavých informací, bylo by eko-poselství mnohem lepší a pravdivější.

Pokud ale věříte, že lidi a jejich plyny jsou temné zlo a je třeba to neustále připomínat, bude se vám film líbit. Stejně jako pokud tyhle řeči dokážete absolutně ignorovat. Osobně jsem ale viděla lepší IMAXové dokumenty.

Arktida 3D na ČSFD