Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

17. října 2012

Looper - 80%

10/17/2012 Posted by Nikola Bornová ,
Film o děsivých následcích plastických operací... (vlevo Gordon-Levitt před zásahem, vpravo po něm)

No dobře, není to o nepodařených plastických operacích, ale ta myšlenka byla většinu filmu docela neodbytná. Looper je totiž mimo jiné o cestování časem a Joseph Gordon-Levitt tu hraje o 30 let mladší verzi Bruce Willise. Připomeňme si, jak vypadal Bruce jako třicátník.


Maska, kterou chudákovi Josephovi vytvořili na obličeji, se opravdu moc nepovedla. Nezmiňovala bych to, ale ve filmu byla  pro mě i mnoho dalších docela rušivým jevem, protože "mladý Willis" vypadal jako něco mezi voskovou figurínou, robotem a ještírkem z kosmu. Ve tmavých scénách je to v pohodě, ale velká část filmu se odehrává v slunečné farmě a tam to opravdu bije do očí. 

Ale zpět k samotné sci-fi, která se mi jako celek líbila. Přestože totiž dokážu vyjmenovat hromady věcí, které tu jsou úplně špatně, celkově mě příběh o životních volbách a osudu (o tom je to hlavně) tak nějak chytil za srdce, i když nedokážu přesně definovat čím.

Film totiž v jednotlivostech moc nefunguje. Třeba samotná logika cestování časem je tu jedna z nejhorších, co jsem kdy viděla - a to mám z čeho vybírat, viděla jsem snad všechny filmy o cestách časem, včetně Lovců dinosaurů. Fungování stroje času tu občas popírá samo sebe, paradoxy se používají podle potřeby... Slovy Bruce Willise - radši o tom nepřemýšlej nebo ti to z mozku udělá eintopf.

I žánrově je to podivná skrumáž. Jsem si skoro jistá, že scénárista i režisér Rian Johnson měl před očima při psaní několik nesouvisejících, efektních scén a pak je poslepoval jedním scénářem. A kupodivu to přeci jen drží pohromadě a mě ta roztříštěnost moc nevadila.

Film vás totiž nutí přeci jen trochu přemýšlet. A fungují v něm emoce, což je pro mě to hlavní. 

Pokud tedy nebudete očekávat skvělou "časovku" jako bylo třeba Dvanáct opic nebo první Terminátor, ale půjdete spíš na film ala Lola běží o život, neměli byste být zklamáni a film vám doporučím.Looper na ČSFD