Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

28. října 2012

Skyfall - 70%

10/28/2012 Posted by Nikola Bornová
Ano, tenhle špindíra je opravdu Bond. James Bond. Řádně protřepaný.

Než se pustím do hodnocení 23. bondovky, musím zmínit jednu zásadní věc - špiónské filmy a bondovky obzvlášť mě nebaví. První díly s Seanem Connerym mě ještě docela zaujaly svojí roztomilou naivitou, kterou navíc podpořilo charisma hlavního představitele. Ale většinu pokračování jsem buď odzívala nebo přetrpěla. U startu nové série s Piercem Brosnanem Zlaté oko jsem dokonce usnula. Tomorrow never dies jsem vydržela jen kvůli Michelle Yeoh, kterou jsem strašně žrala. I restartovací Casino Royale s Danielem Craigem mě nebavil, i když naznačený směr se mi zamlouval.Ano, racionálně dokážu naprosto pochopit kouzlo Bonda - jeho odlehčený děj na hranici parodie, nablýskanost aut, high society prostředí, bláznivé plány superpadouchů, bombastičnost cool gadgetů i naprosto chladnokrevného a vždy uhlazeného hrdinu, který cestou klátí krásky jak prvotřídní býček a vraždí padouchy po desítkách s šviháckým úsměvem na rtech. Chápu, co v něm obdivovatelé vidí - a mě to zoufale otravovalo (krom gadgetů samozřejmě :-D )

Poslední Bond se ale z téhle škatulky vymanil zatím nejvíc ze všech 23 dílů. Kdyby se hlavní hrdina jmenoval třeba Bourne a ne James Bond, ani by mě to nezarazilo. Prvotní inspirátor špiónských filmů se inspiruje od inspirovaných. Zajímavý cyklus.

Bond definitivně přeskakuje víc k realističnosti - i když tím samozřejmě myslím "filmovou realističnost".  Mizí situační gagy typu Bond jezdí v tanku jak ve formuli a střílí padouchy jak kdyby vypadl z arkády na Playstationu, chrlíc u toho hlášly. ) Zůstává spíš tvrdá akce. Bonda je možné zasáhnout a nepůsobí jak Nikola Šuhaj loupežník, co vypil kouzelný nápoj nezranitelnosti. Jedním švenknutím samopalu nepovraždí 20 vojáků, ale musí si je podat jednoho po druhém a přitom se krýt.

Jinými slovy - z únikové fantazie pro kluky a pány se stává spíš špionážní akční drama, kde jsou dokonce i nějaké ty emoce a Bondovi záleží i na někom jiném než na femme fatale, kterou chce přefiknout svým luxusním Bondem jr., který se dere ven ze značkových Calvin Klein spodků.

Nevím, jak tohle přijmou skalní fanoušci původních Bondů. Je tu nesrovnatelně méně gadgetů (jsou jen dva a skoro jak z čínské tržnice), Bond dostává na prdel, může se ušpinit, mnohem méně klátí dámy, klidně pobíhá v teplákovce místo v drahém obleku a místo martini prostě vychlastá nějakou pálenku, aby ho tak nebolela poraněná pýcha...prostě není to takový špiónský superhrdina jako dřív. Pro mě ho to dělá o hodně sympatičtějším, ale něco z klasického bondovského kouzla mu asi zmizelo.

Ale nemusíte mít strach - pořád je to bondovka! Souboje špiónů, obří akce plné výbuchů, geniální (a zábavný!) superpadouch, MI 6, product placement na každém kroku (Heineken, Omega, Aston Martin, Sony VAIO a donce i ta Xperia T se tam na pár vteřin mihne)... Tohle všechno tam je. Jen se to celé pozměnilo. Bond prošel evolucí a já myslím, že je to dobře - proč by se mělo po dvacáté třetí opakovat to samé?

Škoda, že film má hlavně v prostředku hodně hluchých míst, kde jsem trochu zívala a diváci okolo vytahovali mobily a kontrolovali zprávy (v temném kině to potěší). Celkově je to pro mě osobně zatím nejpovedenější James Bond a možná se na něj někdy podívám znova. A je to možná první Bond, u kterého vám přítelkyně neusne na rameni.


Skyfall na ČSFD


p.s.film jsem viděla v IMAXu (ve 2D!), kde byl obraz opravdu krásný ale hlasitost byla tak přepálená, že jsem byla ráda, že sebou mám pecky, které jsem si nechala v uších až do konce filmu.