Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

23. listopadu 2012

Atlas mraků - 90%

11/23/2012 Posted by Nikola Bornová , ,

Šest příběhů napřeskáčku v jednom filmu.
Tříhodinová stopáž.
Nezvykle velké nároky na divákovo soustředění.
Jednoduchý filosofický podtext.


Pokud u vás cokoli z výše jmenovaného ve spojení s filmem vyvolává nevolnost, Atlasu mraků se vyhněte. Pro ostatní je docela dobře možné, že to je jedna z filmových událostí roku.

Atlas mraků vypráví šest příběhů, které jsou do sebe promíchané a hlavně ze začátku zřejmě budete mít pocit, že je toho až příliš a že se v ději ztrácíte. Ještě víc bude mást to, že jednotlivé příběhy ani nejsou ve stejném žánru - jeden z příběhů je prakticky komedie, dva jsou dramata, jeden je antiutopický sci-fi spektákl , mezi tím je story o spiknutích a další je post-apo...na první pohled masakr. Ale nebojte se, v průběhu filmu se budete orientovat lépe a lépe a nakonec do sebe všechno hezky zapadne. Pomáhá i to, že zdánlivě nahodilé přepínání mezi jednotlivými příběhy postupně spojí dvě nosná témata.

Pokud se rozhodujete jestli na film jít nebo nejít, možná vám pomůže srovnání s rámcově podobnými filmy - Mr. Nobody, Tree of Life, Fontána. Líbily se vám? Pak vás pravděpodobně nadchne i Atlas mraků. Sraly vás svojí komplikovaností a tím, že si hodně věcí musíte vysvětlit po svém? Pak vás zřejmě naštve i Atlas mraků.

Osobně mám velikou radost, že zase po delší době vznikl film s vysokým rozpočtem, který se nesnaží zalíbit úplně všem. Sourozenci Wachovští si u mě definitivně napravili pověst, kterou si zmasakrovali druhým a třetím Matrixem (V jako Vendeta byl "jen" dobrý film a Speed Racer byl zdrogovaný videoklip, to se nepočítá :-) ) - jen doufám, že se jim tenhle film zaplatí a budou moct za dva tři roky zase natočit něco takhle netradičního.

Deset procent srážím za masky, které mě občas dost rušily, obzvlášť ve sci-fi příběhu z Neo-Seoulu, kde byli všichni namaskovaní na "asiaty" a vypadali spíš jako lidé postižení Downovým syndromem.

V dalším odstavci vám dám malý klíč, který by vám snad měl pomoci děj zpřehlednit a nechá vás soustředit se na jiné věci. Jestli ten malý hint k filmu chcete, čtěte dál. Pokud chcete děj trochu víc luštit sami, nečtěte ho.!SPOILER ALERT!
Film se odehrává v 6 epochách, ale hrají v nich pokaždé ti samí herci. Člověk automaticky předpokládá, že ti samí herci hrají ty samé převtělené duše, ale je to chyták autorů. Autoři nám prohazováním "duší" mezi herci chytře sdělují, že nezáleží na době, situaci a dokonce ani na těle a pohlaví - to všechno se může měnit, prohazovat. Podstatné zůstává to, kdo jsme a co děláme.


Atlas mraků na ČSFD
p.s.jestli jsem to dobře pochopila, film se jmenuje podle magicky krásné symfonie "Atlas mraků", kterou složil jeden z hrdinů. Ale musím se přiznat, že hudební složka filmu u mě paradoxně nezanechala naprosto žádný dojem. Uvidíme, až budu mít samostatný soundtrack, jestli je opravdu tak nevýrazný (tím nemyslím špatný, jen si nepamatuji naprosto žádný motiv).