Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

5. listopadu 2012

Bipolární lidé

11/05/2012 Posted by Nikola Bornová
V lepším případě aspoň chceme z bubliny ven...
(obrázek vytvořen christinemb v Draw Something)


Většina z nás má v rozhodování a názorech určitou tendenci, která mě nepřestává fascinovat...a děsit. Zjednodušujeme svět takovým způsobem, že zůstávají jen dvě možnosti. Omezujeme svět jen na ANO-NE a srážíme náš gigantický potenciál myšlení na úroveň obyčejného relé, který které se dokáže přepínat jen mezi dvěma polohami. Někdo má pocit, že prostě jde až na samotnou dřeň problému, někdo o tom ani nepřemýšlí. Oba jsou většinou úplně vedle.S úlevou setrváváme v našich malých informačních bublinách, protože pokud nejdeme moc do hloubky, rozhoduje se nám ve všem snadněji. Nevědomky si nasazujeme klapky na oči, aby nás nerušily další informace, které by nás uvrhly do zmatku a vzaly nám z rukou mocnou zbraň jednoduchých pravd.

Ti moudřejší si klapky nasazují méně často, snaží se vykouknout z komfortní bubliny názorů a informací na které si zvykli, ale sklony k tomu máme všichni. A když je někdo šikovný manipulátor, dokáže téhle naší tendence neuvěřitelně zneužívat. Stačí naservírovat dobře vybrané informace a my se okamžitě překlápíme na potřebný extrémně jednoznačný názor. Jako primitivní relé řízené cizím proudem.

Zkusme naší "bezpečnou" bublinu informací a jednoduchých pravd opouštět častěji. Ta bezpečnost a klid z jednoduchých pravd je totiž jen zdánlivá. Za chvilkové nepohodlí toho, že musíme (sami sobě!) přiznat "viděl jsem to moc jednoduše, udělal jsem chybu..." a že se musíme víc a častěji se rozhlížet kolem sebe totiž získáme něco nesmírně cenného - svobodu a nadhled. Samostatnost. Moudrost. A úplně nakonec i ten klid.

Když se naučíme dívat věci z mnoha úhlů pohledu, zmenšíme moc manipulátorů. Nebudou z nás moct tak snadno dělat tupé loutky svých "marketingových kampaní".

Nebuďme bipolární lidé.

Buďme moudří lidé.(p.s.nakonec jsem z článku vyhodila jakékoli zmínky o konkrétních věcech z politiky, náboženství, sexuality, obchodu atd., aby se nestrhla disputace o jedné konkrétní věci a zapadlo tak to podstatné - jádro pudla, obecně kritické myšlení)
p.p.s. "bipolární lidé" je jen takový můj malý hravý výraz a nemá nic společného s tímhle :-)