Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

26. listopadu 2012

Pýcha a předsudky v galaktickém impériu

11/26/2012 Posted by Nikola Bornová

Lukáš Grygar aka Janchor dal dohromady hezkou úvahu, kdy za pomoci příkladu z Mass Effectu říká, proč mu spojenectví různorodých národů (tedy hlavně EU) přijde jako pozitivní věc, i když v něm vždy budou věci, za které se musí uvnitř bojovat.

Napsala jsem reakci s alternativním pohledem na problém, který mám přímo s EU, která se trochu roztáhla a tak ji přihazuji i sem na blog.


"Hezký článek, díky za něj :-)

Přesto ti budu mírně oponovat, i když máme na svět podobný náhled - přemýšlíme o "lidství", snažíme se vyhlédnout z těsného tunelu informací ze svého okolí a vnímat svět komplexněji, rádi bychom viděli svět plný možností kde lidé všech možných druhů, tvarů, barev i názorů táhnou v základu za jeden provaz a díky svojí rozličnosti tlačí lidskou bytost kupředu. Ale právě proto mi spojenectví jako je EU začíná vadit.

Když jsme před lety do tohohle "mikro-galaktického společenství" vstupovali, byla jsem pro. Kdyby EU fungovala dnes jako tehdy, byla bych asi pro vstup znovu. Ale problém je, že EU se mění směrem, který se mi nelíbí. Její růst se (podle mě) mění ze zdravého růstu pomocného orgánu v nádorové bujení. Zatím je benigní - jen roste, hodně jí, tlačí na svoje okolí - takže zásadně neubližuje. Ale jak roste, potřebuje stále víc a víc a pomalu začíná způsobovat atrofii okolních orgánů (států).

Problém, který s EU mám je právě ten, že naší diverzitu POTLAČUJE. Místo, aby se snažil díky společným prostředkům a společnému "brain pool" hlavně tlačit projekty, které by si jednotlivé národy nemohli finančně ani intelektuálně dovolit, zasahuje čím dál víc a přitom úplně zbytečně do našeho všedního života. Snaží se normalizovat cokoli se dostane do jeho optiky. Všechno nějak ohradit, rozškatulkovat, srovnat do jedné linie. A spojení normalizace s bující byrokracií (která musí růst aby stíhala kontrolovat vlastní normy) rozhodně lidství neprospívá.  Naopak."