Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

8. listopadu 2012

Sinister - 60%

11/08/2012 Posted by Nikola Bornová ,
Hlavní bubák je opravdu strašidelný.

Horrory jsou ze zvláštního ranku filmů, které mají jakoby posunuté hodnocení - stejně jako třeba parodie. Hodnocení 60% tu často znamená "velmi dobrá žánrovka". To mimo jiné znamená, že tak častá osmičková hodnocení pro Sinister působí u horrorového filmu jako zjevení.Samotná zápletka je poměrně klasická - Ellison, autor dvou bestsellerů o zločinu, je v táhlé autorské krizi. Přestěhuje se i s rodinou do domu, kde se odehrála čtyřnásobná vražda (nebo sebevražda?), aby o tom napsal knihu a znovu nakopl uvadající kariéru. V domě se ale začnou dít divné věci. Ellison navíc na půdě najde videa ukazující zřejmě reálné vraždy a začne mít divné vize.

Minimálně první hodina filmu je opravdu velmi zdařilá. Opravdu z ní mrazí. Může za to kombinace skvělého Ethana Hawka v hlavní roli, skvěle zvládnuté zvukové stránky filmu i zdařile dávkovaných informací o temnotě, která se Ellisonovi stahuje kolem krku. Když k tomu přidám jedny z nejlepších lekaček, co jsem kdy ve filmu zažila (při jedné jsem bez přehánění nadskočila na sedačce), dala bych filmu bez váhání 80%.

Bohužel v poslední třetině tohoto 110 minut dlouhého horroru přišlo zklamání. Nejprve se objeví "strašáci" s tak špatným namaskování, že by to nestačilo snad ani na nějaké Youtube video. Stejně jako jejich herecký projev. Co film ale zabíjí maximálně je posledních asi 15 minut, kdy se tvůrci rozhodli pěkně po Hollywoodsku absolutně všechno vysvětlit. Tím myslím fakt všechno, takže podivné temné zlo se promění v něco jako starého známého strejdu. Výslednou pointu jsem čekala po prvních 20 minutách filmu (a doufala jsem, že to bude jinak) a přišla přesně podle očekávání. Veškerá strašidelnost předchozího děje byla naprosto vygumována.

Z konce jsem měla pocit jako by končila nějaká slabá epizoda Krajních mezí. Nevím, třeba to byl záměr tvůrců, aby diváci nešli z kina vystrašení ale aby odcházeli vysmátí ze skoro legračně přehnaného konce. Ale mě celá ta "hollywoodská vysvětlovačka" na konci všechno zkazila. Opravdu jsem skoro čekala, že podkres závěrečných titulků bude série fotek hlavního "bubáka" z nějakého módního časopisu, kde s úsměvem prezentuje podzimní kolekci oděvů.

60% dávám s hodně přimhouřenýma očima, ale vězte, že je to hodnocení od někoho, kdo na horrory kouká pravidelně a viděl jich opravdu spousty. Pokud se na nějaký strašidelný film podíváte možná tak jednou za rok a na postupy a klišé v horrorech nejste zvyklí, bude pro vás film možná i na konci strašidelný a hlavně pro vás je asi i určený.

Pro mě je hrozná škoda, že skvělý zvukař, ruchař, kameraman, střihač i Ethan Hawke spojili síly se špatným maskérem a scénáristou. Mělo to potenciál na nejlepší horror posledních let.Sinister na ČSFD