Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

15. listopadu 2012

The Beauty inside - nejlepší reklamní kampaň

11/15/2012 Posted by Nikola Bornová ,
Málokdy se stane, že by "reklamní kampaň" byla něco víc než jen "lákačka" na koupi zboží využívající tlaku na základní lidské instinkty.Koukejte jak krásné, usměvavé  a šťastné tvoje miminko bude, když si koupíš naše plenky.

Koukej jaký se kolem tebe budou točit vyprsený roštěnky, když si koupíš naše cool cvičky.

Koukejte v jak luxusním prostředí se budeš pohybovat, vždy s dokonalým makeupem a obklopená milionářskými fešáky, když si koupíš náš šampón proti lupům.

Známe to. A i když se tomu vědomě smějeme, naše podvědomí to přeci jen ovlivňuje. Jde to ale i jinak. Jde udělat i něco, co bych se nebála označit za umění (tedy filmové umění), které vypráví zajímavý příběh a přitom jen tak mimochodem představí nějaké zboží. Skoro jako by bylo prvotním účelem natočit dobrý a zajímavý příběh a reklamní sdělení bylo až něco na druhé nebo třetí koleji.

The Beauty inside je série 6 webových epizod, které přinášejí smutně romatnický příběh Alexe - člověka, který se každé ráno probudí jako někdo úplně někdo jiný. Uvnitř zůstává stále sám sebou, ale zvnějšku může být mladý elegán, stará babička, obtloustlý černoch, mladá asiatka...

Zkuste se podívat sami, jestli vás těch šest několikaminutových dílů také nadchne a dojme tak jako mě.2. díl - Leah

3. díl - It Has To Be Tonight

4. díl - Help Wanted

5. díl - I'd Like To Show You Something

6. díl - That's It For Me

Na mě fungovalo všechno - hlavně hudba, ale i herci, nápad, zpracování...

A ano, je to reklama na notebook od Toshiby. Nutno podotknout - fenomenální reklama.Dál čtěte jen pokud jste miniseriál dokoukali nebo na něj koukat nebudete.
Můžeme se bavit, co přesně nám podprahově sděluje.

Může to být jen tak, že prostě v nezvyklém příběhu se jako product placement občas vyskytuje notebook Toshiba - ale tak jednoduché to určitě není.

Pravděpodobnější možnost je, že nám tvůrci sdělují: jediná pevná věc, na kterou se Alex může ve svém zoufale rozháraném životě  spolehnout, je jeho kvalitní notebook. A Alex se všemi variantami znamená jediné - je to každý z nás, hrdinou příběhu jsme vlastně my sami. Notebook se tak hodí naprosto pro každého, dobře se s ním cítí starý černoch, zrzka, mladý hubeňour, tlusťoch, ošklivák, kráska...

Je tam ale ještě další, ukrytější sdělení - ukazuje, že ta pravá kvalita je uvnitř a že Alex/divák/Toshiba notebook si ji stále nese sebou, je to jeho esenciální podstata, i když schránka se často mění. To podstatné ale zůstává - vnitřní kvalita a spolehlivost, o kterou se můžeme opřít. V seriálu se i zmíní, že schránka není tak důležitá, ale rozhodně pomůže a Alex se konečně rozhodne k prvnímu kroku až v podobě mladého hezouna. Tam je další podprahové sdělení - hlavní je to dobré uvnitř, ale Toshiba je pěkná i zvenku a jen tím všechno dál vylepšuje.

Nenápadně přicházejí i další sdělení - v obchodě se starým nábytkem je "spousta krámů, o kterých si lidi myslí, že za něco stojí, ale je to šunt" ale sem tam se objeví něco nádherného (=Toshiba) - to, co si Alex/divák odnese domů.

V roli Alexe se dokonce objevili i "normální lidé" nalezení přes Facebook, což celou myšlenku "nás diváků v hlavní roli" ještě víc posiluje.

Tohle všechno tam určitě nenápadně je sdělováno, i když si to většina z nás asi přímo neuvědomuje. A já s tím nemám sebemenší problém, protože je to součástí obecně platné pravdy a hlavně je to sděleno v romantickém příběhu přesně toho typu, který mi sedí (tj.žádní otrávení teenageři, hysterické scény nebo sebestředná sebelítost).

Intelu i Toshibě tleskám, tohle je pro mě osobně nejlepší reklamní kampaň, kterou jsem zatím viděla. Nebo spíš skrze příběh prožila.

p.s.omlouvám se, pokud jsem příběh někomu zkazila tím, že jsem ho uvedla textem o reklamě. Já sama se k němu dostala jinudy a nejdřív jsem vůbec netušila, že to má něco společného s Toshibou a Intelem nebo reklamou. Došlo mi to až v průběhu sledování.