Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

14. listopadu 2012

Ženská hrdinka v GTA by byl skvělý tah

11/14/2012 Posted by Nikola Bornová ,
Mrcha nebo hrdinka, my jsme jedna rodinka.

Když se začalo spekulovat o tom, že v GTA V možná konečně bude ženská hrdinka, zajásala jsem. Super, změna k lepšímu!Než mi začnete psát že jsem feministická kráva nebo že ženská kriminálnice je nesmysl, čtěte prosím dál - proč si myslím, že hrdinka by sérii prospěla.

Nebudeme si nic nalhávat - GTA série je hodně macho. Jsou v ní jen a zásadně mužští hrdinové, kteří jsou navíc většinou drsní, chlapáčtí a agresivní. Jsou to zločinci, kteří bez hnutí brvou masakrují nepřátele po desítkách. Ženské postavy jsou tu převážně v roli prostitutek a chodců, které možné přejet. Sem tam jsou tu jako okrasa, před kterou se může hrdina přednést, ale to věc zrovna nezachraňuje.

Ke GTA tahle chlapácká černobílá optika asi tak trochu patří - podobně jako k Jamesi Bondovi patří jeho nažehlená košile, která je zářivě bílá i po výbuchu septiku půl metru od něj. Je to jeden z mnoha trademarků série, který ale jakýkoli příběh zoufal zplošťuje a svět odtrhává od reality. Nový James Bond navíc ukázal, že odstranit zažitá klišé může příběhu zásadně pomoct a udělat z něj něco víc. Stačí se nebát.

Už víme, že v GTA V budeme hrát za 3 hrdiny. Je hrozná škoda, že když se Rockstar odhodlal k tomuhle kroku, tak z jednoho z hrdinů neudělal hrdinku. Ne proto, aby tam prostě byla ženská, ale proto, aby se příběh v téhle x-té stejné variantě konečně trochu osvěžil.

Pomiňme trochu silácký argument z některých diskuzí (které určitě produkují rachitičtí čtyřicetikiloví hošíci), že ženská by se nikdy nemohla prát, že by jí každý chlap okamžitě zmlátil, že by nemohla nikoho vytáhnout z auta, že by neměla koule na tohle a na tamto atd. V první řadě - tihle kritici asi znají ženské jen z televize a her a neví, jaké jsou některé z nás v reálném světě dračice. Hodně štěstí, až to budou zjišťovat na vlastní kůži :-). V druhé řadě - přijde mi trochu legrační řešit takovéhle věci u počítačových her, kde hrdina dostane několik zásahů z kalacha, několika nádechy tu nejhorší dávku olova vydýchá a zbytek doléčí hot dogem. Ne, tudy ne - většina rozumných lidí takové věci myslím neřeší.

Vrhněme se na to podstatné - osvěžení světa. Pokud by se ženská hrdinka nestala jen reskinem standardizovaného drsňáka ale skutečnou, prokreslenou postavou jako byl třeba Nico Bellic v GTA IV, rozhodně by to dalo příběhu úplně jinou perspektivu. Celé vyprávění by získalo úplně jiný nádech, obzvlášť kdyby se její příběh kontrastně střídal a prolínal s dvěma mužskými drsňáky.

Ovlivnit by to mohlo i gameplay - třeba jak by lidi vyhazovala z aut jiným způsobem, že by akce řešila trochu jinak, že by musela být řekněme opatrnější aby nedošlo k boji nablízko... Samozřejmě i práce s majetkem, oblečením, vzhledem atd. hrdinky by najednou dostalo úplně jiný nádech.

Hrdinka by ani nutně nemusela být ani čistá gaunerka, mohla by být třeba agentka v utajení, která se dostává nahoru zločineckou organizací v nejlepším duchu třeba Donnieho Brasca. Nebo neústupná policistka pronásledující zločince v příběhu nahlíženém z obou stran zákona (vyhazování lidí z aut za pomocí odznaku nebo přivolání policejních posil při honičkách by mohlo být zajímavé). Nebo by byla třeba ostrá automechanička, která se na dráhu zločinu dala z nutnosti zajistit rodinu ala Breaking Bad (a neříkejte, že drsné holky co jsou hodně do aut neexistují, sama takové holky znám i v reálném životě, natož v herním/filmovém příběhu).


Pokud si takovou hrdinku neumíte hned představit - vzpomeňte si třeba na Kill Bill, kde byly skvělé drsné hrdinky minimálně tři - hlavní Nevěsta, čínsko-japonská O-Ren Ishii nebo jednooká Elle Driver. Nebyla by podobná postava v GTA zajímavá? Nebo co třeba postava typu Lisbeth z Muži, kteří nenávidí ženy?
Akční badass hrdinky rozhodně fungují - když vyskočím mimo žánr akční krimošky tak si vzpomeňte na Ripleyovou z Vetřelce, Alice z Resident Evil a další role Milly Jovovich, Laru Croft  a další role Angeliny Jolie, Trinity z Matrixu, Selene z Underworld, Sarah Connor z druhého Terminátora, Lolu z Lola běží o život, brutální Nikitu nebo třeba šílenou Mallory z Takových normálních zabijáků (i když nevím, jestli takové psycho by někdo chtěl hrát :-) ). Ve filmu už ženské hrdinky fungovat začaly a rozhodně to žánr osvěžilo. Kolik si ale vybavíte opravdu dobrý a drsnějších hrdinek z her (co nejsou fantasy/sci-fi)? Já si teď vybavím snad jen Chloe Frazer z Uncharted 2 a za tu se ani přímo nehrálo.


Nemyslím si ani, že by pro mužské hráče byl problém hrát za ženskou hrdinku - vždyť jich to spousta dělá i když má volbu. V third person hře neberou ovládanou postavičku jako svého avatara (tedy sebe samotné projektované do herního vesmíru) ale jako loutku, kterou tam ovládají a když je to pěkná baba - o to lepší to je.

Ženská hrdinka by celému GTA V rozhodně prospěla, a to v mnoha ohledech - svět by byl méně černobílý (ne jen drsňáci + šlapky), příběh víc netradiční, gameplay by mohla být ozvláštněna.

V GTA V samotném už se ženské protagonistky nedočkáme, ale třeba se Rockstar odváží aspoň v datadisku? Chápu určitá technická omezení (ono se to nezdá, ale přidat ženskou postavu je o hodně víc práce než třeba deset mužských hrdinů, kteří mohou sdílet stejný animační set), ale Rockstar není chudá firma, která by si to nemohla dovolit.