Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

28. ledna 2013

Total Recall (2012) - 50%

1/28/2013 Posted by Nikola Bornová ,
Takhle nějak si představuji kreativní proces běžného amerického filmu.

Sci-Fi filmy jsou vzácnost a příchod každého vítám se zatajeným dechem - bude to rozum provokující dílo nebo jen podívaná, kde je "scifi" pouhá záminka k tomu, aby mohly věci vybuchovat víc barevně?Bohužel nový Total Recall je příklad toho druhého. Je to důkaz, že schvalování rozpočtů a rozjíždění projektů mají v Hollywoodu na svědomí buď úplní idioti nebo lidi neustále sjetí nebo lidi, kteří slyší jen některá klíčová slova (bude tam souboj v beztíži jako v Inception!!) a nic jiného je nezajímá, protože diváci jsou podle nich jen idioti, co slyší na klíčová slova (souboj v beztíži jako v Inception!!). Často ale zapomínají, že klasický divák scifi snímku je trochu jiná skupina, než divačka Sexu ve městě nebo Dallasu (v IQ má obvykle o jednu číslici více).

Film je remake epické scifi z roku 1990, kde Arnold Schwarzenegger na Marsu roztloukal lebky vojákům, agentům, mutantům i robotickým taxikářům. Nová verze se odehrává na Zemi a snaží se o něco jako kyberpunkový přístup. Daří se jí to ale jen efekty, rozhodně ne promyšleností děje.

Do filmu se podařilo nacpat takové množství nesmyslů, že nad tím zůstává rozum stát (doslova). Od gigantického výtahu skrz celou planetu (který jezdí 50 000 km/hod nebo 4 000 km/hod - podle toho v které části filmu jsme), přes "slumová" města na obloze (kdo by stavěl něco tak strašlivě nákladného, aby tam dal špinavé chajdy?), absurdní časové zkratky (hrdina je zaměřen a asi za 3 vteřiny je u něj celá armáda, někdy podle logiky děje i z druhé strany planety - to se stane několikrát), zneužívané filmové zkratky (hledaný hrdina zvedne tělo u nehody, kolem spousta lidí, a pak tělo vnáší do bytu kdo ví kde - nesl jí přes celé město?) atd.

Filmům jsem ochotná odpouštět na logice hodně - hlučné ohnivé exploze ve vesmíru, zbraně co vystřílí 3x víc munice než se do nich může vejít, dokonce i nezasažitelnost hlavních hrdinů v roji kulek nebo filmová zranění do ramene, co krvácí asi 5 vteřin. Ale vadí mi, když je úplnou debilitou skoro všechno v hlavní zápletce filmu (zeptejte se mě třeba v komentářích, je tu toho tak hodně, že tím nechci plevelit recenzi).

Přitom třeba obsazení mi rozhodně nevadilo. Hlavnímu hrdinovi a dokonce i 2 hrdinkám jsem věřila, že umí někoho zkopat a skákat jak kamzíci. Jsou to tři hvězdy ve skvělé fyzické kondici, na některé jejich souboje se skvěle dívalo a všechny tři mám v jiných filmech ráda. Nic nemám ani proti výpravě a efektům, byly výborně zmáknuté, prostě standard vysokorozpočtového spektáklu.

Ale jen dobré efekty, choreografie a hezké tváře mi dobrý film neudělají, to projde jen u Youtube videa na 3 minuty. V plnohodnotném filmu potřebuji, aby to navíc dávalo i trochu smysl. Prometheus, Total Recall  a v podstatě i Temný rytíř povstal a Looper - proč to aspoň maličko nepromysleli? V Hollywoodu přece mají tisíce scénáristů, kteří se jen klepou na to, aby se prosadili. Když ty blbosti vidím i já - víceméně běžný konzument - při prvním shlédnutí v kině, proč to nevidí oni při někdy i několikaleté přípravě filmu?

Total Recall na ČSFD

A nyní trocha umění.
spoilerové p.s. - na rozdíl od Františka Fuky si myslím, že film naopak jasně říká, že to je jen falešná vzpomínka (on viděl kinoverzi, já extended verzi z bluraye) a když na to budete myslet, přeci jen si ten styl "akční intro počítačové hry" trochu víc užijete. Problém je, že většina nesmyslů začne už před ponorem do "total recall" reality.

p.p.s. aby to bylo ještě lepší, je film ve dvou verzích - verze co byla v kině a novější "extended" verze na bluray. Maniakálně podrobné srovnání najdete zde, podstatný je hlavně úplný konec článku, kde je vidět v čem je odlišný konec filmu v extended verzi.