Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

4. března 2013

Hry dělají z lidí monstra

3/04/2013 Posted by Nikola Bornová , ,
Hry mění mladé, hodné lidi v psychopatické vrahy a zloděje.

České noviny v poslední době jako by rozjely kampaň, ve které se rozhodli dávat do souvislostí hry a násilí nebo sklony k zločinu. Nedělají to moc dobře.


Na téma toho, jestli je nějaká souvislost mezi vraždami, zločinností, násilím a hrami jsem četla mnoho a mnoho článků, analýz i studií. Nevybavuji si žádné, ve kterých by se jasně řeklo, že hry dělají z lidí zločince. Obvykle je to jen aktivita televizí jako americká Fox News nebo postarších laiků, kteří o hrách ve skutečnosti skoro nic neví. 
Samozřejmě dávat do souvislostí počet zločinů a hraní her je hodně ošemetná věc, do všeho zasahují tisíce dalších faktorů. Podívejme se spíš na holé statistiky (používám USA, protože tam se lépe pracuje s čísly a neměli tam takové státní převraty jako my). 

Lidé jsou prý čím dál zlejší, agresivnější, víc se zabíjejí. Co na to statistika z USA?

V USA posledních 20 let prudce klesá nejen počet vražd, ale i zločinnost celkově - ubývá znásilnění, krádeží atd. USA je podle statistik v podstatě nejbezpečnější za posledních 100 let a počet zločinů dál vykazuje sestupnou tendenci. Jestli je v tom i vliv her, z čeho berou někteří "novináři" přesvědčení, že zvyšují zločinnost?

A co se týče pocitu mnoha lidí, že "dřív byli lidi hodnější a neubližovali si tolik...i katastrof bylo méně..." - tady bohužel lidé trpí zásadním nepochopením jednoho prostého faktu - s moderní dobou roste informovanost, aktuálnost a rychlost informačních médií. Takže se teď na nás valí příval informací o katastrofách, vraždách a zločinech z čím dál vzdálenějších a méně významných částí světa, o kterých před lety spousta lidí ani netušila, že existují. 

Když před 30 lety člověk kouknul na TV, viděl režimem profiltrované reportáže o tom, kolik spokojení zemědělci sklidili řepy. Dnes se podívá na TV, webové noviny, Facebook, Twitter, bloggy, Youtube, online TV atd. a odevšad se na něj valí informace o atomové katastrofě v Japonsku, masové vraždě v Mexiku, o muži co umlátil manželku v Aši a o manželce co pobodala muže v Ostravě, jak v Siera Leone děti povraždili rodiče a v Afgánistánu Američani zasáhli civilní autobus a v Newtownu střílel někdo do dětí a v Korei znásilnili nějakou holku... valí se na něj hromady negativních informací z celého světa, skoro nepřefiltrované, většinou pro něj naprosto bezvýznamné...ale jak to jde ze všech stran, vyvolává to pocit, že se to všechno děje někde za rohem a je toho tak nějak víc a víc. Ve skutečnosti se takových věcí dělo víc v minulosti, ale člověk o nich prostě nevěděl.

Právě statistiky říkají, že zločinnost klesá (ale i statistiky mohou být ošemetné, protože jak roste dostupnost techniky, měříme čím dál tím víc a víc věcí, takže do nich jde víc a víc dat.). Třeba právě ta zločinnost ve vyspělém světě klesá a zřejmě ještě nějakou dobu klesat bude. Co za to podle mého názoru může? 
  • Vyšší životní úroveň (ano, je tu další problém s vnímáním - když někomu bylo v osmdesátých letech 30, byl plný elánu a pracoval, tak je pravděpodobné, že se cítil lépe a vnímal svět optimističtěji než jako šedesátník v důchodu atd.)
  • Internet (na každou špatnost je víc vidět, lidé jsou víc v kontaktu na dálku, mají přístup k důležitým informacím, mají zabijáka nudy...)
  • Mobilní telefony (zavolat pomoc je mnohem snazší a všichni to ví, dávají si bacha)
  • Hry a multimediální zábava obecně (všechno je dostupnější, lidé mají víc možností vybití a mají víc cest z nudy nebo jak unikat do jiných realit)
  • Sledování (kamery na každém rohu, GPS v autech, nahrávání mobily atd. - opět, každý si dává větší pozor, protože je snazší ho načapat)
  • A hromady dalších faktorů.
Já jsem ve statistikách tedy žádnou přímou souvislost mezi zločinností a hraním her nenašla. Ani jsem v žádné odborné studii nenašla, že by hry zhoršovaly povahu. Jak hry ovlivňují mozek je samozřejmě složitá věc a třeba o tom napíšu jindy (jsou tu pozitivní i negativní vlivy, ale ty pozitivní zatím stále zásadně převažují). Takže - kde tyhle negativní dojmy některá media berou?

A nebude on problém i v tom, že hry hraje už takřka každý, takže když někdo spáchá zločin, je skoro jisté, že na jeho harddisku najdou Counterstrike, Mafii nebo v jeho prohlížeči Mafia Wars? To se pak spojení dělají lehce ("a hele, 50% zločinců prokazatelně hraje hry takže to znamená, že hry mohou za jejich trestnou činnost! A co teprve nošení džín nebo používání zubní pasty!!")

A na konec, spíš jen tak pro pobavení, jsem do grafu vyhodila počet vražd v USA spojený s vydáním nejznámějších herních konzolí za posledních 25 let :-). Kdybych hledala souvislost takhle tak řeknu - Sega Saturn a PlayStation prokazatelně snížily počet vražd skoro na polovinu! ;-)


(všechna data o zločinech jsou z veřejně přístupných dat americké vlády)