Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

14. března 2013

Proč Google ruší Google Reader?

3/14/2013 Posted by Nikola Bornová
(obrázek převzat z článku o další "kamarádské" novince od Googlu)

Celý internet bouří - Google na jaře připravuje další "etnickou čistku" a obětí bude mimo spousty jiných služeb i velmi populární Google Reader.Google Reader je správce RSS kanálů a jejich čtečka, která je populární obzvlášť mezi redaktory, bloggery, geeky, marketéry, analytiky, IT odborníky a mnoha dalšími lidmi, kteří v praxi tvoří většinu webu. Možná jich nejsou stovky miliónů, ale služba je používaná hodně (usuzuji například podle statistik návštěv tohoto blogu) a její zásadní vliv je i nepřímý - když ji používají tvůrci obsahu internetu, projeví se to ve výsledku na všech. Pomáhá třídit obsah, upozorňovat na nové články nebo třeba komentáře, odškrtávat přečtené atd.

Po pravdě - spousta lidí Google Reader používá a možná si to ani neuvědomuje. Já si třeba koupila výbornou aplikaci na poslouchání podcastů BeyondPod, ve které se právě zdroj z Google Reader používá a takových aplikací jsou mraky. Například i tenhle blog, hostovaný na googlím Bloggeru, s Google Readerem docela podstatně souvisí (a já jen doufám, že Google někdy v budoucnu v rámci dalších "jarních škrtů" nezruší jednoduché a automatické generování mého RSS feedu).

Google na svém blogu říká, že službu ruší jako málo používanou a tedy nepodstatnou. A já říkám - Google tak trochu lže. Znovu.

Oh, pardon, v dnešním newspeaku se vlastně lhaní říká "dělat public relations". Ok, tak Google oznamuje ukončení služby pomocí té špatné varianty PR - té, kdy se ze všech důvodů vybere ten co zní alespoň jakž takž a pak se patřičně pozitivně formulovaný prezentuje jako jediný a hlavní (i když je třeba oproti všemu ostatnímu naprosto nepodstatný).

Samozřejmě každá firma má právo ukončit svoje služby, když se jim nevyplatí. Dokonce i firma, pro kterou musí být náklady na provoz služby naprosto směšnou marginálií, která se skoro neprojeví v účetnictví. To co je špatné je jak to prezentují a budou prezentovat a co tím Google naznačuje o svojí pokračující strategii. Nezapomeňte, dnes také začíná likvidovat z Google Play aplikace, které blokovaly reklamu. Že Andy Rubin odchází z vývoje Androidu s tím myslím nijak nesouvisí, to je jedna z mála shod okolností (snad).

Dovolte mi shrnout důvody, které podle mě za zrušením služby stojí (řazeno od nejdůležitějších k méně důležitým).


  • Zobrazování reklamy (ať už čtete články přímo v Google Readeru nebo v celé řadě aplikací, které ho využívají, prakticky nikdy nevidíte originální kompletní web se vší reklamou)
  • Google+ (snaha Googlu najít další způsoby, jak lidem natlačit tuhle službu - aby se RSS čtečky nahradily "sociálním" šířením obsahu a Google byl do všeho víc zapojený - samozřejmě včetně reklamy)
  • Válka některých mediálních konglomerátů proti agregátorům zpráv (což zprostředkovaně opět souvisí s reklamou)

Někde daleko, daleko pod tím jsou (přímé) náklady na provoz služby a prý klesající zájem o službu.

Samozřejmě:
-Vaše odběry si je možné včas zazálohovat
-Všechny aplikace mají čas do letních prázdnin se s tím oznámením nějak vypořádat a přepsat svoje aplikace. 
-A Google má samozřejmě právo svojí službu zrušit, pokud negarantoval její dostupnost na delší dobu. 

Ale je to ukázka určité tendence. A pravé důvody nikdy neřeknou.

Na jednu stranu si říkám, že je dobře, že k téhle situaci došlo - dav geeků a čtenářů webu si opět uvědomil, jak hodně je Google zakořeněný do jejich životů a že může kdykoli zmáčknout magické tlačítko a zrušit podstatné části jejich digitálního života. Je dobře, že Google osvěžil nedůvěru v jeho služby a nervozitu z jeho síly.

Když nic jiného,  budou z toho teď alespoň profitovat služby jako Feedly, které by mohly Google Reader nahradit.A co na to Hitler?