Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

11. března 2013

Tohle je proti přírodě, neni to přirozený!

3/11/2013 Posted by Nikola Bornová
Hmm, bude přirozenější chování, když ten páreček z talíře zkusím nenápadně šlohnout nebo když ho od paničky vysomruju?


Fascinují mě lidé, kteří neustále křičí do světa "tohle neni přirozený!!!" při hodnocení čehokoli, co nechápou.

Není přirozené, aby volili černoši! Je přirozené, aby ženy chodily 20 metrů za mužem a měly právo být znásilněny kdykoli nejsou zabalené do černé deky! Homosexualita je proti přírodě! Nahota není přirozená, fuj! Věřit se smí jen v jednoho boha! Žádné maso v pátek/sobotu/na svatého dyndyho! O tomhle nesmíš přemýšlet! Udělejme přirozenou společnost - musíme do struktur dostat správné procento černochů/žluťochů/hnědochů/ženských/homoušů! Udělejme přirozenou společnost - musíme zlikvidovat všechny černochy/žluťochy/hnědochy/homouše/žiďáky/členy církve létajícího špagetového monstra!Jasně, kuci, takhle to je podle přírody!

Však to známe. Ovšem co je to vlastně to slavná "tohle je přirozené" nebo "to je podle přírody"?

Já se to snažím brát co nejvíc v klidu a logicky - jdu k základům. Pokud chceme vidět "základní, přirozené chování", podívejme se na naše zjednodušené varianty - šimpanze. Jsou skoro z 99% stejní jako my - jsou skoro stejní geneticky, mají sociální struktury, řeč, používají nástroje, myslí, hrajou si, perou se a jsou nám vlastně nejbližším tvorem, jakého známe. Zároveň jsou ale jednodušší, takže je jednoduché jít až na dřeň věci.

Moc lidí to neví, ale šimpanzi mají dva druhy - bonobo a šimpanz učenlivý. Osobně mi přijde bonobo ještě trochu bližší lidem, protože je sociálnější a méně agresivní, ale to není tak podstatné - vrozenou přirozenost máme společnou s oběma.

Šimpanz učenlivý je známější  protože je rozšířenější a známe ho mnohem víc ze zoo. Je to hominid (stejně jako my), který žije v tlupách s jasnou hierarchií (=přirozené). Šéfuje tam alfa samec, který ale nutně nemusí být největší a nejdrsnější - jsou i tací, co si prostě umí získávat jiné členy tlupy na svojí stranu, a to pro šéfování stačí (=přirozené). Aby se stal alfou, musí si ale svojí pozici vydobýt nejen u samců, musí ho schválit i samice (=přirozené). Po vedoucí alfě jsou tu bety a následně gamy - všichni ale ve skutečnosti mají v rozmnožování skoro stejné šance, rozdíl je spíš v privilegiích ohledně jídla nebo výběru. Pak jsou tu ještě omegy, tedy "loseři", kteří mají nejnižší status a musí poslouchat všechny, nebo si to pěkně slíznou a promění se v boxovací panáky (=přirozené).

Šimpanzi spolupracují a jsou v základu přátelští - když třeba zemřou rodiče šimpanzího dítěte, je rychle adoptováno (=přirozené). Tlupa se o všechno dělí (kdo kolik dostane záleží na jeho/jejím sociálním statusu), což je důležité hlavně pro matky, které se intenzivně starají o své dítě hlavně první dva roky a tak se jim pomoc hodí (=přirozené). Samci se starají o něco víc o shánění potravy a samice hlavně se o výchovu dětí (=přirozené), ale celkově je tlupa dost rovnostářská a každý dělá víceméně všechno (=přirozené). Samci dovedou být ale občas velmi agresivní, obzvlášť když jde o hájení teritoria (=přirozené). Šimpanz učenlivý je všežravec a tak se od tlupy občas odpojí malá parta samců, která jde "ulovit nějaké maso".

Bonobo jsou o trochu drobnější, ale od šimpanze učenlivého se liší jen mírně, spíš jen vyvážením rolí v tlupě, jinak pro oba poddruhy platí prakticky to samé. Bonobo jsou víceméně vegetariáni, jen občas sní malé živočichy nebo vejce (i proto jsou asi trochu drobnější než šimpanz učenlivý). Žijí v matriarchátu, tj.hlavní slovo tam mají matky. Když si nějaký samec začne moc vyskakovat, dají se samice dohromady a zpacifikují ho, jinak ale běží všechno v klidu a padesáti až stočlenná tlupa je za běžných okolností velmi přátelská (=přirozené).
Hodně věcí se řeší přes sex a mazlení, provádějí i orální sex, vzájemnou masturbaci atd. (=přirozené). Sympatie si tak projevují i příslušníci stejného pohlaví, všichni šimpanzi bonobo jsou víceméně bisexuální (=přirozené). A když jsme u toho, tak i homosexualita je u všech vyšších, sociálně žijících živočichů běžná věc (=přirozené) a jen některé moderní společnosti člověka s tím nedávno (měřeno biologicky) začaly mít problém.


Všichni šimpanzi chodí nazí a projevy sympatií nebo sex není nic "naprosto nevhodného, co by nikdo neměl vidět, obzvlášť ne děti", ale běžná, otevřeně přiznaná činnost (=přirozené).


Šimpanzi mají složitou komunikaci, některé projevy chování jsou ritualizované, rádi používají nástroje, na spaní si staví "pohodlné postele" (=to vše přirozené).
Obzvlášť bonobo se smějí při hraní si, když se z legrace perou nebo třeba lechtají (=přirozené). Zamilovávají se, uzavírají přátelství, spolupracují - to všechno jim usnadňuje nejen přežití, ale i příjemnější život (=přirozené).
Jsou schopní empatie i k jiným druhům živočichů, ne jen k sobě navzájem (=přirozené).
Musí a umí se učit - závisí na tom jejich přežití (=přirozené).Aby mě zas někdo nechytal za slovo - určitě neříkám, že jsme lidoopi. Lidský živočich je nesrovnatelně chytřejší (tedy alespoň někteří z nás) a naše chování je mnohem komplexnější a složitější. Navíc je nás už sedm miliard a doslova si lezeme po hlavách, takže v lidském mraveništi se musí leccos poupravit (třeba nedělat z omeg boxovací panáky). Ale je tu určitý společný základ, který považuju za naší přirozenost - spolupráce, přátelskost (alespoň ve vlastním "kmenu"), základní hierarchie, empatie, dělení, obrana vlastního území, sex, nahota. Zbytek jsou naše společenské konstrukty, které jsou v tom základním pojetí NAOPAK PROTI PŘÍRODĚ - prakticky cokoli spojené s náboženstvím, zákony a společenskými normami jsou jen naše výmysly, které nám někdy mohou pomáhat, ale častou jsou i úplně mimo a naopak většině škodí. A nezáleží na tom, kolik lidí je vyznává jak hodně se ohání frázemi "tohle je proti přírodě" a "tohle není přirozené" - často hlásají pravý opak a v současnosti i minulosti jsou tisíce ukázek toho, kdy většina věří bludům a věcem, které nám jako druhu škodí (zákaz bádání, omezování svobody, extremistické přivlastňování myšlenek atd.).

Ať už za "přirozenost" nazveme cokoli, hlavní je používat zdravý rozum, snažit se na věci koukat ze všech možných úhlů pohledu a držet hezky v klidu a přátelsky při sobě. Protože to je to hlavní, co z nás udělalo nejzajímavější tvory ve známém vesmíru.

Taky to cítíte? Ta holka má pravdu. Jo a taky cítíte, jak mi hezky voní podpaždí.


p.s. jako vždy zajímavé video na vsauce, které vysvětluje možný smysl toho, proč se oblékáme (a stydíme) i když to není nutné pro praktický věci (kapsy, pásek, ochrana, teplo...).