Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

2. dubna 2013

Kill List / Seznam smrti - 80%

4/02/2013 Posted by Nikola Bornová ,

Naprostá většina filmů je přesně o tom, co vidíte na plátně. Všechno na sebe jasně navazuje a když něco nedává smysl a postavy se chovají hloupě, bývá to chyba špatného scénáře.

Pak jsou tu ale i jiné filmy, které jsou jako rozházené kostičky Lega a je na vás sestavit z toho výsledný obraz. Dokonalým příkladem je třeba tvorba Davida Lynche nebo Davida Cronenberga. Seznam smrti je na stejném...seznamu.

Začne to v podstatě jako syrové, rodinné drama se zvukovým podkladem podobným filmu Drive (jen to není  ani trochu pohoda)....Vlastně bych to přirovnala spíš ke hře Silent Hill, protože mechanicky skřípavá, ambientní "hudba", která občas úplně vymaže veškerý zvuk, vyvolává nepříjemnou, tísnivou atmosféru.

S postupujícím časem relativně obyčejný příběh o trochu narušených lidech získává úplně jiné obrysy a žánr projde několika metamorfózami, až se dostane do drásavého finále, po kterém si polovina diváků řekne "wow, to byla ale nesmyslná blbost" (to budou ti, co berou vše doslovně) a druhá polovina "wow, to to do sebe pěkně zapadlo, brrr" (to budou ti, kteří neberou vše doslovně).

Jak se film bude líbit vám závisí čistě na tom, co si z předložené temné mozaiky sestavíte.  Jedno je jisté - jsou tam asi tři opravdu brutální scény, které nejsou vhodné pro citlivější povahy (např.kladivo vs prsty). Není to totiž nadnesené, oslavné hollywoodské cool nasilí, ale obyejná realistická humusárna.

Pokud vám přijde mix Davida Lynche + brutálního horroru/thrilleru + nepříjemného rodinného dramatu zajímavý, dejte Seznamu smrti šanci.

Kill List na ČSFD