Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

22. května 2013

XBOX One v bodech

5/22/2013 Posted by Nikola Bornová
(průběžně aktualizováno)

Microsoft včera představil nový Xbox, který nazval originálně "HTC One"...pardon, "XBOX One". Nazvat třetí Xbox v řadě "Jedna" nedává moc smysl, ale musím říct, že "One" se vyslovuje mnohem snáze než "třistašedesát". Docela se mi to líbí.

Předpokládám, že to "One" mimo jiné znamená, jako že je Xbox jednička a ze všech nejlepší. Ale hlavní vysvětlení jménaje, že jde o "all-in-one" zařízení, tj. "všechno v jedné škatuli".

Co se týče designu - podívejte se sami na web Xboxu. Vypadá trochu jako starý videopřehrávač z osmdesátých let, je docela velký, ale mě se vcelku líbí. Jeho hranatý tvar s pravými úhly je navíc hodně praktický. Jen doufám, že ta žebra v pravé polovině nejsou výfuky aktivního chlazení, protože při takové velikosti to bude neskutečný vysavač prachu a brzy se změní v "prasáka roku" s vnitřnostmi plnými prachu a větrací zácpou.

Parametry Xbox One:
 • Osmi-jádrové CPU od AMD (je to zároveň CPU i GPU, proto nikde nevidíte specifikovanou grafickou kartu)
 • 8 GB systémové paměti (i když dostupné bude podle mě méně, viz některé z bodů níže - Kinect, kontinuální nahrávání atd.)
 • 500 GB HDD
 • 3x USB 3.0 (umožní připojit i externí HDD)
 • 802.11n wireless s Wi-Fi Direct
 • Blu-ray mechanika
 • HDMI in/out

Dál o Xbox One v bodech:
 • Ve srovnání s 360 je koncipovaný ještě víc jako multimediální centrum, ne herní konzole. Pro nás to nemá takový význam, protože většina televizních funkcí (sport) a nabídek obchodu s hudbou a filmy pro nás nebude dostupná, ale pro Američany to je určitě hodně zajímavé. Do konzole navíc můžete přes HDMI In zapojit kabelovku a ovládat ji přes Xbox. Neutrální.
 • Vyžaduje neustále připojený Kinect. Xbox One tedy zřejmě nepůjde plnohodnotně používat bez mávání rukama a křičení. Připravte si hlasivky, kvalitní výslovnost a namasírujte svaly. Mínus.
 • Kinect kamera je vylepšená, má rozlišení 1080p HD a prý zabírá širší prostor. Má také vylepšené senzory a podle první ukázky od Wired to vypadá velmi dobře. Plus.
 • Xbox je neustále zapnutý (always on) a neustále vás sleduje - i fyzicky přes Kinect. Mě osobně to přijde docela strašidelné, ale MS prý klade na zabezpečení extrémní důraz. Díky tomu taky můžete Xbox kdykoli zapnout  zvoláním "Xbox on."  Zdravě paranoidní lidé ho holt budou muset vytahovat ze zásuvky. Pro většinu asi neutrální, pro mě mírné mínus.
 • Hry z Xbox 360 jsou nekompatibilní s Xbox One, prý kvůli strašně brutálně změněné architektuře (nevěřím, existují způsoby). Abyste si zahráli starší hru, bude ji muset vydavatel vydat znovu a vy si ji budete pravděpodobně muset znovu koupit. Mínus.
 • Body a Achievementy z Xbox 360 zůstávají. Je to logické, používáte to samé konto (společené např. i s Windows Phone). Ale každá rozumná věc se počítá. Plus.
 • Multimedální obsah z Xbox 360 (hudba, filmy, seriály) je vám dovoleno používat i na Xbox One. Pro nás to tak velký význam nemá, pro Amíky ano. Plus.
 • (Zatím) to vypadá, že stálé připojení k internetu při hraní Xbox One vyžaduje, i když lišácky zaobalené způsobem, aby to tak nepůsobilo - viz Eurogamer. Xbox si i u singleplayer offline hry jednou za 24 hodin otestuje, jestli jste připojení a pokud ne...něco vám udělá. Zatím nevíme co a MS mlží. Snad vám vylepšený vibrátor v ovladači nebude lámat prstíčky. Ve výsledku ale žádné hraní v garáži, v pokojíku bez přípojky, na chatě, při delším výpadku atd. Zatím Mínus, ale uvidíme, jak se to vystříbří.
 • Hry se musí z blu-ray instalovat na HDD, který má kapacitu jen 500 GB (teoretická hodnota, předpokládám že po krátkém používání bude kvůli systému a různým obsahovým pičičmundám k dispozici tak 400-450 GB). Tak zbyteně malý HDD je podle mě jeden z kroků, jak si zajistit zajímavý bonus u nějaké další edice Xboxu (nějaký Slim). Neutrální. Ale:
 • Přes USB 3.0 konektor si jde připojit i externí HDD a prý na něj půjde i instalovat hry. Plus.
 • Microsoft dovolí bazarový prodej her, ale vypadá to, že za to bude vybírat poplatek, který se může rovnat až původní ceně hry (což by lišácky bazaraový prodej dovolilo, ale zároveň úplně zabilo). Samozřejmě když si někdo bazarovku zaktivuje, bude hra původního majitele deaktivovaná, to je smysluplné. Uvidíme, jak se to vyvrbí. (jestli je to plus nebo mínus se uvidí podle dalších podrobností o ceně aktivace bazarovky).
 • Umožňuje nahrávat kdykoli video ze hry, stačí na zařvat "Xbox capture that", trefit výslovnost a spustí se nahrávání. (podobně se asi bude i vypínat). Navíc podporuje i funkci, které říkají "magic moments" a která může u her nahrávat zajímavé okamžiky i sama od sebe - samozřejmě vývojáři tu funkci musí zaimplementovat na vybraná místa, třeba když zabíráte vlajku nebo trefíte svým nástrojem cíl. Funguje to tak, že ve skutečnosti Xbox One nahrává POŘÁD a pokud nedostane příkaz ze hry nebo od vás, video zas po chvilce zahazuje. Drobné plus.
 • Jde ovládat přes "SmartGlass", což je aplikace na mobily a tablety - můžete s ní třeba přepínat xboxovou televizi atd. (SmartGlass je pro iOS, Android, Windows Phone a Windows 8) Drobné plus.
 • Skype je integrální součástí systému, takže videohovory by měl zmáknout každý. Jen doufejte, že nechtěně nezvednete hovor od maminky nějakým gestem nebo slovem třeba při souloži (nezapomeňte, always on a široký záběr kamery) - maminka by se asi divila. Plus.
 • Ovladač je velmi podobný tomu z Xbox 360, má jen spoustu různých drobounkých vylepšení a jedno nové tlačítko. Mírné plus.
 • Ovladač z Xbox 360 je nekompatibilní. Neutrální.
 • Cloudové funkce Azure umožní například ukládat pozice ze hry automaticky na server nebo případně i přenést část výpočtů z Xboxu na výkonné servery. Mírné plus, i když finální implementace bude záviset asi hlavně na výrobcích her.
 • Microsoft neumožní self-publishing indie vývojářům, publikovat hry se bude smět jen přes Microsoft (ve smyslu publishera) nebo nějakou jinou obří korporaci. MS se tedy na rozdíl od Nintenda a Sony nepoučil a menším vývojářům do určité míry komplikuje život. Ve výsledku na Xboxu One uvidíme méně zajímavých, menších her. Mínus.

Co se týče her, Xbox One prý má 15 exkluzivních titulů (tj.her, které budou jen na Xbox One, přinejmenším na nějakou dobu) a 8 z nich jsou prý nové značky. Po pravě - mě nezaujala ani jedna jediná, ale nejsem fanynka sérií Call of Duty ani Halo ani autíček Forza, takže se prostě míjíme.

Jak to vidím celkově? Pro Američany určitě velmi zajímavé multimediální centrum, pro nás je to HW evoluce Xboxu 360. Pro finální závěr si počkám, až se přesněji vyjeví sporné body (bazarovky, připojení k internetu atd.), kolem kterých MS záměrně dost mlží. 

Ale zatím - vcelku nezájem. PS4 mě zaujala o dost víc.