Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

29. září 2013

Jiný názor

9/29/2013 Posted by Nikola Bornová , , ,
"Co ti jako na tý hře vadí, když jsi jí ani nehrál, ty debyle? Unfolow a ať ti uhnijou koule!!!"

Takovéhle otravné výstřiky vidím na internetových portálech pořád. V různých formách, v různých jazycích, na různých webech, ale vždy o tom samém - tobě se nelíbí to co mě? Kokote!!


Běžná přestřelka fanboyů, která ale v posledních dvou týdnech přesáhla jakoukoli rozumnou míru a prosakuje z diskuzí už i do článků. Dělá z herních webů trochu nepříjemné místo...


Ano, souvisí to s naprosto neskutečně marketingově vyhoněnou hrou, GTA V. Nejbožejší hra všech dob s nejzuřivějšími fanoušky. Když dala jedna recenzentka hře "jenom" 9 z 10, zuřiví fanoušci sepisovali petici, aby byla vyhozena z práce. Kritizovat se nesmí. Kdo nehraje s námi, hraje proti nám!

Je směšné si myslet, že nějaká hra může být "objektivně dokonalá" a MUSÍ ji milovat každý. To je nesmysl. U hry se může objektivně hodnotit jen pár věcí - jestli není zabugovaná, jak dlouho přibližně vydrží, kolik stojí, jaký má framerate, jak hodně loaduje...ale to ostatní, ta tajemná "hratelnost" a "přitažlivost",  to je věc subjektivní. Stejně jako je nesmysl spojení "objektivní názor" tak je nesmysl "objektivně dokonalá hra".

Spoustě hráčů se některé hry prostě nelíbí, i když jsou technicky výborně zvládnuté. Každý jsme jiný, nejsme roboti - a to je super! Buďme tedy tolerantnější k vkusu jiných. Obzvlášť, pokud milují hry stejně jako my. Protože jinak ze sebe jen děláme voly - jak se může někdo posmívat jiným za to, že milují (technicky parádní) novou sérii My Little Ponny a pak mít záchvat vzteku, že je někomu odporný (technicky parádní) seriál Dexter? No tak!


U GTA V ale bohužel fanboyská válka doslova explodovala. Otravuje mě to kvůli tomu, že před tou hrou prakticky není úniku. Nezajímá mě, ale jako nadšenou pařanku mě pronásleduje všude. Cpe se dokonce i do neherních médií a v herních médiích na úkor GTA ubývá obsahu, který zajímá mě. Točí se kolem něj nechutné, absurdně přepálené debaty a hysterie. A hlavně - všichni, kdo se tak brutálně polarizovali a buď na hru dští síru a nebo nad ní veřejně masturbují jako nad zjevením herního Ježíše, jen jak otroci plní plán Rockstaru - zviditelnit ji kde to jen jde a tím zvýšit prodeje. 
Protože Rockstaru se povedlo přesvědčit hráče o tom, že tím, že GTA hrajete, vyjadřujete nějaký svůj světonázor. Že když ho hrajete, vzdorujete světu zapšklých páprdů. Že ta prázdná kontroverze ve hře (třeba mučení) je nějaká promyšlená "satira na společnost", i když ve skutečnosti jsou tam kotroverzní věci jen proto, aby o tom všichni mluvili a Rockstar tak měl bezplatnou reklamu v mainstream médiích, které sice o hrách ví hovno, ale kritizují je o to vášnivěji a tím dál paradoxně povzbuzují hráče, aby tu hru chtěli. Stejně jako třeba knihu 50 Shades of Grey (která ale na rozdíl od GTA V za nic nestojí ani technicky).Takže - zkusme tu diskuzi trochu zklidnit :-). Pokud nějakému hráči tahle hra nesedí, je to jeho věc. Jeho vkus. Neříká to nic o tom, jestli je ten lepší nebo horší hráč (nebo dokonce člověk) než někdo jiný. Vy, co tu hru zbožňujete - užívejte si skvělé sandboxové hraní, krutý humor, úžasně rozlehlý svět i ty naprosté antihrdiny, ale nebraňte tu hru tak zuřivě. Protože tím jen ty, kterým se hra nelíbí nebo je nezajímá, jen víc polarizujete a uděláte z herních diskuzí ještě větší žumpu. A to je přece blbost, protože my pařani hry milujeme a jsme na jedné lodi! Nekažme si to :-).