Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

31. prosince 2013

Hobit: Šmakova dračí poušť - 65% (2D, 24 fps, eng)

12/31/2013 Posted by Nikola Bornová ,

Předloha - útlá kniha o cca 250 stranách; Žánr: fantasy pro děti, kterou si užijí i dospělí.

Film - monstrózní trilogie (1.díl 183 minut v DC verzi; 2. díl 161 minut; 3. díl odhadem dalších 160 minut - celkem tedy cca 8 a půl hodiny filmu); Žánr: fantasy Frankenstein s rozvernými částmi pro děti ala Hobit, s drsnými částmi pro dospělé ala Pán prstenů a s velkými kusy pro producenty, kteří potřebovali stopáž protože se rozhodli vydělat 3x na jednom malém příběhu.

Musím říct, že Hobit 2/3 je tak trochu unikát. Běžně v pornu bývá mluvení vycpávkou a akce je to, na co se všichni těší. Tady to ale funguje opačně! Mluvení je tu to zajímavější a posunující děj a akční scény jsou naopak tou nudnou, repetetivní  vycpávkou, která jen natahuje délku filmu.

Celý Hobit 2/3 je neskutečně natahovaný, aby se tvůrci vešli do těch 3 hodin a velkou částí natahování jsou právě boje. Místo aby Šmak jednou plivl oheň a Thorin na poslední chvíli uskočil, tak se stejná scéna opakuje asi pětkrát a postupně uskakují jeden hrdina po druhém. Místo aby Legolas ukázal jaký je soperborecký masový vrah zabitím pár skřetů, koukáme na jeho superborecký výstřel z luku asi 15x. Všechna akce se natahuje a opakuje tak moc, až je z božích epických záberů něco jako repetetivní grindování v MMORPG. Jen negrindujete vy sami se svojí postavou ale jste nuceni koukat na to, jak to dělají jiní hráči v téhle počítačové hř...pardon, on to není let's play?

S počítačovou hrou souvisí ještě jedna věc - digitální efekty jsou tu spíš slabší, obzvlášť gumoví elfové (aka gumídci) zřejmě přihopkali z nějakého levnějšího filmu.

Přitom - předloha je úžasně epická pohádka a je to z filmu cítit. Pár scén je tu opravdu božích. Herecké výkony hlavních postav jsou bez problému (Thorin Pavéza, Bilbo i Bard jsou výborní). Dopsání postavy elfí kapitánky Tauriel vnímám spíš jako plus, protože to příběh obohatilo o něco jiného než jen bojování a chození (navíc je tam tak aspoň jedna ženská postava). A Šmak je možná nejlepším drakem od...no on je vlastně zatím nejlepším filmovým drakem vůbec, a to i díky orgasmickému bručáku Benedicta Cumberbatche.

Jenže je to tak hrozně roztahané a plné repetetivní akce, že si to samo podřezalo větev pod vyžranou prdelí studia New Line Cinema/Warner Bros. Druhý díl potvrdil, že je to jen "spotřební zboží" bez ambicí na cokoli krom vygenerování příjmu pro studio. Na třetí díl už asi do kina nepůjdu, nechci něco takového podporovat. Ano, film samozřejmě vzniká i za účelem toho, aby vydělal, ale tady mám problém najít něco jiného. Je to takový Twilight episoda 1 a 2 pro lehounce náročnější publikum (to nijak nesouvísí s mým názorem na předlohu, kteoru mám hrozně ráda).

Hobit: Šmakova dračí poušť na ČSFD

p.s.víte, co je paradox? Peter Jackson se u Pána Prstenů s NLC spojil právě kvůli tomu, že mu umožnili udělat 3 filmy a ne jen jeden - u Pána Prstenů to přitom mělo naprostý smysl. U Hobita je to ale přesně naopak.