Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

10. září 2014

Co do uší aneb nejzajímavější české podcasty 2014

9/10/2014 Posted by Nikola Bornová , ,
Moderní smartphony nejsou jen zařízení na focení selfíček, na kterých se všichni snažíme být tak sexy, až vypadáme jako vykroucené buzny postižené tetanem (bez ohledu na pohlaví). Na místech jako je pražská tramvaj / brněnská šalina nebo za chůze a běhání, wc, při trpění v čekárně nebo ve frontě na Apple Watch atd.  se s nimi dá dělat i spousta jiných věcí na ukrácení času.

Hraní gamesek, čtení e-booků nebo článků, nenápadné focení roštěnek, poslouchání nakradených MP3, koukání na seriály z torrentů, vrhání prasátek do výtřihů roštěnek, snaha něco najít na Google mapách... Smartphone je prostě úžasný krátič času.

No a pak jsou tu u nás pořád ještě nepříliš známé podcasty. Podcast vznikl spojením slov iPod (přehrávač hudby od Apple) a broadcast (vysílání). Je to něco jako internetové rádio, ale místo abyste otevírali Internet Explorer 6 a nechali běžet předpřipravený stream hudby a slov, stáhnete si speciální podcastovou aplikaci, zadáte do ní RSS adresu nebo jméno vybraných podcastů a pak už jen posloucháte. 

Podcasty většinou vychází jako pravidelné seriály jednou týdně, obvykle trvají 30 - 90 minut, mají nějaké vybrané téma a hlavně se v nich...povídá.

Většina podcastových přehrávačů umožňuje podcast stáhnout / offline synchronizovat, takže si na wifi nastahujete třeba deset dílů podcastu zaměřeného na focení a pak si je v klidu posloucháte i na odlehlých místech bez internetu (metro, lesy, hory, Brno...).

V moderních podcast aplikacích také už většinou nemusíte zadávat rss adresu se zdrojem podcastu, prostě v ní dáte vyhledávat něco jako "japonské hry s penisochobotnicemi" a vyskočí vám třeba tohle.

Většina nejlepších podcastů je samozřejmě anglicky, ale i na českém trhu si geek nebo technomolka...ugh... nebo geek girl může něco najít. Tady je pár tipů, které si pravidelně pouštím do uší já, ať už během chození do práce, běhání nebo v MHD.

Jeden z nejstarších českých podcastů, věnovaný primárně hrám. Původní osazenstvo portálu hrej.cz se změnilo a aktuálně se v něm vyskytují hlavně zkušení matadoři Jaromír Möwald aka jaxxiczek, Petr Strecker, Zdeněk Princ, Vojta Dřevíkovský a Jirka Bigas.

Podcast má dobrou strukturu a obvykle se v něm dozvíte to hlavní, co se dělo ve hrách i v životech podcasterů za minulý týden.

To co je ale pro mě hlavní lákadlo podcastů hrej.cz je pravidelně se objevující mPod, ve kterém jaxxiczek a Lukáš Kunce představují a pouští herní hudbu. Je to bomba, doporučuji poslechnout si všechny mPody i zpětně, tohle je fakt skvělý a ojedinělý počin. Dokonce i když tam Franta fuka představuje obskurní upištěné skladby z dob osmibitů.


Filmový podcast na Radiu 1, kde každý týden hodnotí filmové premiéry česká internetová celebriketka Franta Fuka, Ondřej Vosmík a Ivča Přivřelová a pořadem je provází Saša Michalidis. 

Vycházejí z konceptu vymyšleného nejslavnějším filmovým kritikem Rogerem Ebertem - v pořadu si promluví o filmech, properou je a nakonec musí každý z nich zhodnotit drsně zjednodušeným systémem - dají mu buď palec nahoru nebo dolu, žádná procentíčka nebo sociální jistoty. Prostě Doporučuji nebo Shnij v pekle.

Podcast je fajn, o filmech se v něm mluví většinou vtipně a bez obalu. Sice mě občas trochu otráví to jak Saša šije do Franty (Saša šije do Franty...zní to jen mně jako název písničky) a navíc Franta je docela slušný Master of Spoilers a klidně vám při recenzování Šestého smyslu řekne, že Brus Viliš je celou dobu...(smazáno!). Ale jinak je to fajn a vtipné a je tam i skvělý nápad posadit do jednoho pořadu proti sobě intelektuálštější Ivču proti přízemnějšímu Frantovi. 

Mimochodem, Odvážné palce můžete sledovat i jako vidcast na stream.cz.


První (nebo druhý?) nejlepší český podcast o hrách. Každý týden se sejdou Lukáš Grygar, Pavel Dobrovský, Martin Bach a Petr Poláček a příjemně pokrafou o tom, co se dělo za poslední týden ve hrách. Občas je podpoří i chlupatá Julka nebo omoudří vývojáři jako Lukáš Macura nebo Dan Vávra.

Na tomhle podcastu je fajn, že často zabrousí i do diskuze o umělecké hodnotě her, rovnoprávnosti ve hrách, hraní na blízkém východě nebo do dalších ožehavých témat. Obzvlášť pokud je pohromadě idealistický Lukáš a cynicky pragmatický Martin, bývá debata příjemně živá.

Občas se ve streamu také objeví nový pořad Tea Club, kde Pavel zpovídá české vývojáře. Takže kdyby vás zajímala i tahle podivná stvoření, máte možnost.


Druhý skvělý podcast věnovaný filmovým premiérám v kinech a v poslední době občas i novým seriálům. Aleš Stuchlý, Vít Schmarc a Dan Řehák skvěle kombinují dobré teoretické znalosti filmů, filmovou intelektuálštinu, filmovou debilštinu a totální rozjívenost. Je to výborný eintopf, díky kterému se občas v poloprázdném nočním metru začnu sardonicky šklebit a hlasitě funět - znáte to, když se nechcete tlemit nahlas, končí to obvykle explozivní slinoprskající katastrofou, po které se vyděšení lidé okolo raději rozptylují po okolí.No...a to je v základu asi vše. Ještě bych možná mohla doporučit podcast Snídaně s... Petra Máry a (obvykle) Tomáše Hajzlera, který se věnuje správnému stravování. 

Ale další zajímavé pořady jako fotografický 4Foto Honzy Březiny či techno-Apple-geekovský Digit Petra Máry a Honzy Březiny, a pár dalších podcastů nemůžu v tomhle seznamu doporučit čistě z toho důvodu, že silně spoléhají na obraz a tak jde o vidcasty, nikoly podcasty. A s poklidným posloucháním vidcastu za chůze už to není tak slavné.p.s.Někdy příště se pokusím doporučit pár mých oblíbených aplikací pro poslouchání podcastů - nejsem fangirl žádné firmy, takže poslouchám na Androidu, iOS i Windows Phone a na každém mám nějakou oblíbenou appku. Také vám někdy musím pořádně doporučit podcast You are not so smart, který je sice anglicky (a to v poměrně složité angličtině), ale je prostě boží :-)