Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

7. října 2014

Zmizelá - 70%

10/07/2014 Posted by Nikola Bornová
2 v 1 aneb míchat hořkou kávu a kyselé okurky nemusí být dobrý nápad.

Sedm, Hra a Klub rváčů jsou pro mě naprostými vrcholy filmového řemesla. Mísí se v nich brilantní režie, herecké výkony i perfektní scénář do lahodné potravy pro uši, oči i mozek.

Ale zároveň je tu i Zodiac, brutálně rozvláčný a nudný film, který jsem dokoukala jen s maximálním sebezapřením. Úkryt - naprosto tuctový thriller s docela dobrým začátkem. Muži, kteří nenávidí ženy - nepochopitelný remake, který je o kousek slabší než švédský originál.

Režisérem všech výše jmenovaných filmů je David Fincher. Do jaké skupiny patří nový mixuňg dramatu, thrilleru, černé komedie a kriminálky Zmizelá?

Pro mě osobně bohužel spíš k Úkrytu. Ale není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát - pokud ten film vyhraje Oscara za nejlepší film, režii a herecký výkon v hlavní ženské roli, souhlasně pokývnu hlavou.

Zmizelá začíná zmizením "dokonalé manželky" Amy, jako na potvoru v den pátého výročí svatby. Její muž Nick sice nahlásí její zmizení, ale chová trochu divně a tak se pomalu ze svědka stává hlavním podezřelým. A víc už neřeknu a pokud vám můžu poradit, o ději si víc nezjišťujte - rozkrývání děje a toho, co se mezi manžely skutečně stalo, je tím nejzajímavějším na celém filmu.

První polovina dvou a půl hodinového filmu je špičkový thriller s neuvěřitelně hutnou atmosférou. Věci se komplikují, skutečné pozadí příběhu jen pomalu získává obrysy a celé to dokáže dokonale vtáhnout do děje. Mrazivý, nepříjemný pocit, že je něco strašně špatně, se Fincherovi podařilo vystavět brilantně. Pak přijde skvělá pointa, po zádech přejede mráz až se z toho udělají kostky ledu...a film neskončí.

Po první konci děj pokračuje a najednou se mění v něco mezi černou komedií ala Válka Roseových a satirou o síle masmédií. Je to najednou něco jako slabý díl perfektního seriálu Black Mirror. Celé se to stane trochu rozvláčným, jasně odhadnutelným a pak to skončí přesně jak čekáte. No a pak děj znova pokračuje a po chvíli závěrečný kousek skončí přesně jak čekáte.

Druhá polovina filmu mě docela rozčarovala a nějak jsem nevěděla, co si z filmu odnést. První polovina byla realisticky mrazivá, druhá polovina ujela do satiry a jako taková logicky moc realistická není (např.chování policie je najednou úplně nesmyslné).

A to je otázka pro vás - pokud vám nevadí, že se v průběhu filmu mění žánr a z božího realistického dramatu se stane obstojná satira, budete film zřejmě milovat. Herecké výkony jsou skvělé (obzvlášť Rosamund Pike je neskutečná), režijní vedení brilantní, scénář v obou polovinách velmi dobře vystavěný, technické zpracování bez jediné chybky... ale jsou to imho dva odlišné zážitky spojené do jednoho. Mě to nesedlo.

Kdyby film skončil první pointou (jízda autem přes most), bylo by to možná i 90 %. Takhle jsem zmatená a dávám 70%.


Zmizelá na ČSFD