Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

9. ledna 2015

Black Mirror (seriál) - 90%

1/09/2015 Posted by Nikola Bornová , ,

Black Mirror není tak úplně seriál, ve skutečnosti je to minisérie, která má zatím jen 7 dílů po cca 60 minutách. V tomhle případě ale rozhodně kvalita vítězí nad kvantitou a mě trochu mrzí, že tuhle sociálně-kriticko-sarkastickou "legraci" propaguju až teď.

Každý díl je naprosto samostatný příběh, z jiného prostředí, jiného světa a s jinými herci. Je to tedy trochu jako třeba svého času slavné Krajní meze nebo Twilight zone. Co ale zůstává přítomno ve všech dílech je základní téma - tvůrci vždycky vezmou nějaké moderní trendy a postaví před ně...temné zrcadlo. Vezmou aktuální svět s plusy i mínusy (těmi hlavně), trochu to přepálí a ukáží nám, kam by se mohla společnost dostat, pokud si nebudeme dávat pozor. A pohled na nás samé v temném zrcadle opravdu není příjemný.

Třeba díl Be Right Back ukazuje, co by mohla chorobná závislost na sociálních sítích způsobit a jak přesný je vlastně obraz, který do nich sami o sobě vysíláme. Nebo Fifteen Million Merits dovádí do extrému svět, kde různé reality show, reklama nebo hon za virtuálními předměty úplně převezme kontrolu nad našimi životy...a jak pokrytečtí dokážeme často být.

Jelikož je to 7 malých filmů, které spolu krom tématu nijak nesouvisí a které neprodukuje stejný tým, kvalita do určité míry kolísá, ale i ten nejhorší díl (podle mě The Waldo Moment) je pořád hodně zajímavý a dokáže bodnout jako škorpión.

Pokud u filmu (i po něm) rádi přemýšlíte, rozhodně dejte téhle britské minisérii šanci. Možná pak budete koukat na ty dvě hodinky denně strávené na Facebooku trochu jinak.

Black mirror na ČSFD