Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

29. ledna 2015

Under the Skin - 85%

1/29/2015 Posted by Nikola Bornová ,
Nejpomalejší sci-fi posledních let. A nejzajímavější.

Sci-fi k mojí nemalé radosti zažívá něco, co by se skoro dalo popsat jako Třetí Hustokrutá Vlna (po zlatém věku ve 30-40 letech a nové vlně v 60-70 letech). Problém je, že v téhle třetí vlně se dělá sci-fi hlavně líbivá (na čemž není nic špatného) a hodně se zapomíná na to "science" v názvu i na její varovný nebo poučný charakter (což špatné je).

Díky bohu ale krom blockbusterové filmové a knižní produkce máme i indie scénu, která plodí věci jako právě Under the Skin.  Scénu, která se nebojí být originální a sdělovat složitější myšlenku složitějším způsobem.

Ve filmu sledujeme zvláštní, strašidelnou svůdnici (Scarlett Johansson), která v dodávce objíždí Skotsko a jako černá vdova láká nicnetušící muže do svého doupěte, kde je...nebudu prozrazovat víc. Právě možnost vlastní interpretace tohohle meditativního filmu je jednou z jeho nejsilnějších stránek.

Pod kůží je hodně, ale fakt extrémně pomalá sci-fi, takže pokud potřebujete střih nebo výbuch každou minutu, vyhněte se filmu obloukem. Hodně lidí tu zvláštní rozvláčnost prostě nezkouslo (viz hromady cen od kritiků ale zárověň 58% na ČSFD). Pokud jste méně ovlivnění MTV tvorbou a snesete děj, který se táhne jak med, jděte do toho. Na film koukejte nejlépe v noci, v klidu, ať si užijete mrazivou atmosféru příběhu, ve kterém se skoro nemluví a nervy mám místo toho drásá fenomenální soundtrack.

Zvláštní atmosféře pomáhá i to, že je použito naprosté minimum efektů a skoro žádné masky. A to i v situacích, kdy si říkáte, že takhle žádný člověk nemůže vypadat. Může.
Ve filmu navíc nejsou krom Scarlett prakticky žádní herci a většina lidí v něm jsou autentičtí obyvatelé Skotska. Některé konverzace prý byly dokonce natáčené skrytou kamerou a jsou naprosto autentické. Taky se připravte, že ve filmu uvidíte hodně ztopořených skotských penisů, penis Kryštofa Hádka a několikrát i kompletně nahou kůži Scarlett Johansson.Shrnutí? Mě se film pod kůži rozhodně zažral a musím zatleskat Scarlett, protože velmi těžkou a skoro němou roli "odžila" výtečně.

Under the Skin na ČSFD

p.s.pokud přeci jen nechcete přemýšlet o tom, co se to ve filmu vlastně dělo a proč se hrdinka chovala tak zmateně, přečtěte si shrnutí románu Under the Skin od Michela Fabera. Film se touhle satirickou mindfuckovou knihou inspiruje, i když příběh je ve filmu trochu jiný.