Tento blogísek i jeho autorka jsou k smíchu.

24. února 2015

El Habitante incierto / The Uninvited Guest - 75%

2/24/2015 Posted by Nikola Bornová ,
Je...je tam někdo?


Felix je samotářský architekt a zrovna prochází rozchodem, který nechápe. Umanutě ale dál zůstává ve svém obřím domě, který by byl příliš velký i pro desetičlenou rodinu. Krátce po vystěhování (bývalé?) přítelkyně u něj zazvoní zvláštní muž, který si nutně potřebuje zavolat. Felix ho váhavě pustí dovnitř a nechá mu chvíli soukromí na vyřízení telefonátu...aby ho pak v místnosti nemohl najít. Odešel podivný muž pryč? Nebo zůstal v domě a někde se schovává? Nebo se to duševně rozkolísanému Felixovi jen zdálo?

Španělský horror/throller z roku 2004 sleduje několik dní v životě člověka, který upadá do větší a větší paranoiy, který se psychicky rozpadá a my vše vidíme skrz jeho optiku, pokroucenou blízkým nervovým kolapsem. Nezvaný host má chvílemi atmosféru filmů Davida Lynche, zvláštní klouzavou kameru, která ani na chviličku neopustí hlavního hrdinu, netradiční tempo a velmi důležitou roli v něm hraje zvuk (koukejte se sluchátky nebo v klidu v noci!).

Na rozdíl od moderních amerických hororů film nesází na laciné lekačky, nejsou v něm latexová monstra ani počítačové efekty a na konci nepřijde žádný Morgan Freeman aby vám vysvětlil, co se to ve filmu vlastně dělo (aby si za to vysloužil další pihu). Velká část mrazivé atmosféry tu spočívá v tom, že stejně jak ohrdina úplně nechápete, co se děje a ve vyvolávání animálního strachu, že ve vašem domě, vašem bezpečném hradě, by mohl být nějaký skrytý vetřelec. Něco nebezpečného a nepochopitelného, ukrytého v místech, kam zrovna nevidíme. Něco, co číhá.

V druhé polovině se film trochu zvrhne a mrazivá atmosféra začne být tak dada, že je skoro úsměvná (podle mě záměrně) a po klasické "španělské hororové tečce" na konci si musíte sami hodně domyslet. Ale pokud je právě tohle to, co máte rádi, zkuste to. A nebo to nezkoušejte a jděte na 196. americkou variaci na "strašidelný" horor o duchovi v domě.

The Uninvited Guest na ČSFD